جاده‌های پایتخت هم‌واره گواه روی‌دادهای جنایی و قتل و کشتار بوده، اما در روزهای پسین این روی‌دادها بیش از پیش باشنده‌گان پایتخت را نگران کرده و آرامی کابلیان را ربوده است. هرچند جرم‌های جنایی چون قتل، مجروحیت، دزدی‌های مسلحانه، انتقال سلاح‌های غیرقانونی و اختطاف پیش از این سبب کشته و زخمی‌شدن شمار بسیاری از غیرنظامیان شده؛ اما روی‌دادهای اخیر جنایی با تغییر ماهیت به گونۀ گروهی قربانی می‌گیرد.

خانواده‌های قربانیان از کارکرد نهادهای مسئول در رسیده‌گی به جرم‌های جنایی و پی‌گیری عاملان آن انتقاد می‌کنند و می‌گویند که بازپرسی‌ در این زمینه وجود ندارد.

فریدون، یکی از قربانیان روی‌داد جنایی‌ست که جمعه‌شب گذشته در ناحیۀ یازدهم شهر کابل از سوی افراد ناشناس با ضرب گلوله کشته شد. خانوادۀ او از چه‌گونه‌گی پی‌گیری این روی‌داد شاکی‌اند و خواستار به قانون‌سپردن عاملان آن هستند.

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

بهروز شادمان، پسر کاکای فریدون می‌گوید: «هر کس هر کاری می‌کند، کسی پرسان نمی‌کند. حوزۀ امنیتی هم به نحوی به‌جای این‌که با کسی که متضرر است دست بدهد، ما متوجه می‌شویم که این‌ها یک نوع هماهنگی با جنایت‌کارها دارند»

به باور آگاهان امور امنیتی، وجود فساد، ضعف و بی‌کفایی در نهادهای امنیتی سبب می‌شود که جرم‌های جنایی به گونۀ گسترده انجام شود.

ظاهر عظیمی، آگاه امور امنیتی و نظامی می‌گوید که فرهنگ معافیت از مجازات و تطبیق‌نشدن درست قانون، از عامل‌های بنیادی افزایش جرم‌هاست.

آقای عظیمی می‌افزاید: «فقط اعلام می‌شود که فلانی به جرم فلانی دست‌گیر شد. نه مصاحبه از این پخش می‌شود، نه چهره از این پخش می‌شود، نه محاکمه از این معلوم می‌شود. اگر دو، ده یا چند تن از چنین افرادی علنی محاکمه شوند و جزای سنگین برشان داده شود، دیگر به این سطح گسترده جرایم را شاهد نمی‌باشیم.»

اما مسئولان وزارت داخله تأکید می‌کنند که گراف جرم‌های جنایی در کابل کاهش یافته است و همه‌روزه نهادهای امنیتی در تلاش پیش‌گیری و رسیده‌گی به این روی‌دادها اند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله می‌گوید که روزانه ده‌ها تن به پنجۀ قانون سپرده می‌شوند؛ اما صفرشدن گراف جرم‌های جنایی به‌دلیل روی‌کردهای اجتماعی آن، دور از امکان است.

در آخرین روی‌داد جنایی، شام پنج‌شنبۀ گذشته، بیستم جوزا/خرداد در ساحۀ  درۀ وحدت، از مربوطات ناحیۀ هشتم شهر کابل، دو تن کشته و سه تن زخمی شدند.

بر بنیاد معلومات فرماندهی پولیس کابل، در بیست روز گذشته ۱۱۷ روی‌داد مختلف جنایی در شهر و ولسوالی‌های کابل رخ داده است که در پیوند به آن ۱۶۲ تن مظنون توسط پولیس کابل بازداشت شده‌اند.

این روی‌دادها شامل ۱۹ قتل، ۳ خودکشی، ۶ دریافت جسد، ۲۳ مجروحیت، ۱۵ دزدی موبایل، ۱۹ غصب اموال، ۱۵ دزدی موتر، ۱۵ دزدی مسلحانه، ۳ اختطاف، ۵ تجاوز جنسی و ۱۴ انتقال اسلحۀ غیرقانونی می‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: