دادستانی کل می‌گوید که از آغاز سال مالی ۱۳۹۹ تا ربع سوم آن، ۲۷ هزار و ۸۷۲ رویداد جنایی را در ۳۴ ولایت کشور ثبت و به آن‌ها رسیده‌گی کرده‌اند.

جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل کشور امروز (یک‌شنبه، ۱۷ قوس/آذر) در نشستی خبری در کابل می‌گوید که قضایای ثبت‌شده شامل قتل، راه‌زنی، سرقت، جرایم اخلاقی، لت‌وکوب، قاچاق انسان، مجروحیت، کیسه‌بری، جعل و تذویر، جرایم فساد اداری، خشونت علیه زنان، مواد مخدر، بچه‌بازی، فریب‌کاری، اخاذی‌های غیرقانونی و دیگر موارد هستند.

به گفتۀ رسولی، کابل با داشتن بلندترین جرایم جنایی با ثبت ۵ هزار و ۴۶۴ قضیه در جایگاه نخست، ننگرهار با ثبت ۲ هزار و ۴۵۶ قضیه در جایگاه دوم و کندهار با ثبت یک‌هزار و ۸۱۹ قضیه در جایگاه سوم قرار دارند.

آقای رسولی می‌گوید، از این میان به ۱۶۵۰ قضیه قتل، ۳۳۶ قضیه اختطاف، ۶۹۵۷ قضیه جرایم متفرقه، ۴۳۰۵ قضیۀ مواد مخدر، ۳۰۸۷ قضیه سرقت، ۲۰۸۸ مورد خشونت علیه زنان، ۱۳۶۶ قضیۀ مجروحیت،۱۱۶۵ مورد لت‌وکوب و ۳۷۷ قضیۀ جرایم اخلاقی رسیده‌گی شده است.

او می‌افزاید که از مجموع کل رویدادها، ۱۷۴۰ قضیه را جرایم عسکری تشکیل می‌دهد و مرتکبان آن منسوبان عسکری و نظامی می‌باشند.

سخنگوی دادستانی کل می‎گوید که دادستانی مبارزه با جرایم امنیت داخلی و خارجی، ۲ هزار و ۳۲۹ قضیه را ثبت کرده است که جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی کشور به شمول جرایم تروریستی و اختطاف را تشکیل می‌دهد.

به گفتۀ آقای رسولی، در سال ۱۳۹۹، ۱۹ قضیۀ مربوط به خشونت علیه خبرنگاران در دادستانی کشور ثبت و مورد رسیده‌گی قرار گرفته است و در پیوند به این رویدادها ۳۴ تن شناسایی و مورد تحقیق قرار گرفته‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: