وزارت صحت امروز (سه‌شنبه، بیست‌وپنجم قوس/آذر) در گزارش روزانه‌اش اعلام کرده است که در بیست‌وچهار ساعت گذشته، ۲۶ مبتلا به کرونا در کشور جان باخته‌اند.

وزارت صحت گفته است در شبانه‌روز گذشته یک‌هزار و ۴۵۱ بیمار مشکوک به کرونا آزمایش کرونا داده‌اند که از این میان، نتیجۀ ۲۵۶ تن مثبت شده است.

در گزارش این وزارت آمده است که در همین مدت، ۹۰ مبتلا به کرونا بهبود یافته‌اند.

آمار روزانۀ وزارت صحت نشان‌ می‌دهد که رقم جان‌باخته‌گان کرونایی در شبانه‌روز گذشته، بیش‌ترین رقم جان‌باخته در موج دوم این ویروس در کشور است.

در بیست‌وچهار ساعت گذشته، ۱۲ تن در هرات، ۶ تن در کابل، ۴ تن در بلخ، ۲ تن در پنجشیر و یک‌یک تن دیگر در ولایت‌های فاریاب و سمنگان در پی ابتلا به کرونا جان‌های‌شان را از دست داده‌اند.

براساس آمار وزارت صحت، از آغاز گسترش ویروس کرونا تاکنون، ۴۹ هزار و ۷۴۰ تن در سراسر کشور به این ویروس مبتلا شده و ۲ ‌هزار و یک تن در پی ابتلا به آن جان‌های‌شان را از دست داده‌اند.

هم‌چنان ۳۸ هزار و ۵۰۰ تن از آغاز گسترش کرونا تاکنون، پس از ابتلا به آن صحت‌یاب شده‌اند.

بر بنیاد گزارش وزارت صحت، تاکنون ۱۷۲ هزار و ۳۰۶ تن در سراسر کشور آزمایش کرونا داده‌اند.

مسئولان صحی در ولایت هرات نیز می‌گویند که در دو هفتۀ گذشته، ۵۳ مبتلا به کرونا و ۱۱ بیمار مشکوک به این ویروس در این ولایت جان باخته‌اند.

محمدرفیق شیرزی، سخنگوی ریاست صحت هرات به سلام‌وطندار می‌گوید که بر بنیاد آمارهای ثبت‌شده در شفاخانۀ کووید ۱۹ شهید بسیم و شهید رازی هرات، ۵۳ مبتلا به کرونا و ۱۱ بیمار مشکوک به این ویروس طی دو هفتۀ اخیر در این ولایت جان باخته‌اند.

سخنگوی ریاست صحت هرات از افزایش شمار جان‌باخته‌گان کرونا در این ولایت هشدار می‌دهد و می‌گوید که در تازه‌ترین مورد، شب گذشته ۶ بیمار مشکوک کرونا در شفاخانه‌های کووید ۱۹ این ولایت جان‌های‌شان را از دست داده‌اند.

به گفتۀ شیرزی، با این رقم، شمار جان‌باخته‌گان رسمی کرونا تاکنون در هرات به ۳۴۶ تن رسیده است که از این میان ۹۸ تن زنان می‌باشند.

سخنگوی ریاست صحت هرات می‌افزاید که رقم جان‌باخته‌گان مشکوک کرونا نیز تا امروز به ۱۳۸ تن رسیده است که نتیجۀ آزمایش آنان در روزهای آینده معلوم خواهد شد.

او به رعایت توصیه‌های بهداشتی از سوی شهروندان تأکید دارد و می‌گوید که هم‌اکنون ۹۱ بیمار مبتلا به کرونا در شفاخانه‌های شهید بسیم و شهید رازی شهر هرات بستری‌اند که وضعیت صحی ۲۸ تن وخیم است.

در همین حال، شماری از فعالان مدنی و باشنده‌گان ولایت هرات آمار رسمی جان‌باخته‌گان کرونا را بیش‌تر از رقمی می‌دانند که از سوی ریاست صحت هرات روزانه اعلام می‌شود.

جواد عمید، فعال مدنی در ولایت هرات به سلام‌وطندار می‌گوید، بسیاری از بیماران کرونا در خانه‌های‌شان جان می‌بازند که ثبت آمار روزانۀ ریاست صحت نمی‌شوند.

در جهان نیز تاکنون بیش از ۷۳ میلیون و ۱۹۰ هزار تن به کرونا مبتلا شده‌اند. از این میان، بیش از یک‌میلیون و ۶۲۷ هزار تن جان‌ باخته و بیش از ۵۱ میلیون و ۳۲۴ هزار تن دیگر درمان شده‌اند.

آمریکا، هندوستان، برزیل و روسیه، بیش‌ترین مبتلایان به کرونا در جهان را تا امروز شناسایی کرده‌اند. از این میان، آمریکا بیش‌ترین جان‌باخته‌گان کرونایی را تاکنون در میان همۀ کشورهای جهان ثبت کرده‌ است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: