زابل، ولایتی سردسیر در جنوب افغانستان است که باشندگان آن برای گرم‌کردن خانه‌های شان در زمستان، بیش‌تر از مواد سوختی کار می‌گیرند.

امسال اما با رسیدن زمستان، بهای یک سیر چوب سوخت در این ولایت به ۶۵ تا ۷۰ افغانی رسیده است که به گفته‌ی باشندگان زابل، بهای آن گزاف است و بیش‌تر خانواده‌ها توانایی خرید آن را ندارند.

محمدخان و رحیم‌‌الله، دو باشنده‌ی زابل، با گلایه از افزایش بهای مواد سوختی، به سلام‌وطندار می‌‌گویند که بهای چوب سوخت روبه‌روز در این ولایت افزایش می‌یابد و به دلیل سردی هوا، یک خانواده‌ی کوچک روزانه به نزدیک به دو سیر چوب نیاز دارد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

آن‌ها، می‌‌افزایند که همه‌ساله با رسیدن زمستان، بهای مواد سوختی افزایش می‌یابد و به گفته‌ی آنان، برای پیش‌گیری از این مشکل مسئولان محلی باید بیش‌تر توجه کنند.

در همین حال، فروشندگان چوب سوخت در شهر قلات، مرکز زابل، دلیل افزایش بهای چوب را در مجموع کم‌بود چوب و همین گونه، بسته‌شدن راه‌های مرکز و ولسوالی‌های این ولایت به دلیل برف‌باری در زمستان، عنوان می‌کنند.

از سویی هم، مسئولان محلی زابل، می‌‌گویند که در زمستان بهای مواد سوختی نسبت به دیگر فصل‌های سال افزایش می‌یابد که به گفته‌‌ی آن‌ها تقاضا بیش‌تر می‌شود.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

مسئولان می‌افزایند که به منظور کنترل بهای مواد سوختی در این ولایت، تلاش می‌کنند.

ضیاءالحق زاهد، معاون شهرداری قلات، می‌گوید به هیچ کسی اجازه نمی‌دهند که چوب سوخت را با بهای گزاف بفروشد.

شکایت‌ها از افزایش بهای چوب سوخت در زابل، در حالی است که همه‌ساله با رسیدن زمستان، بهای مواد سوختی به ویژه چوب و در کنار آن، بهای مواد خوراکی و غیرخوراکی در بیش‌تر ولایت‌ها افزایش می‌یابد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: