کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ امروز با پخش اعلامیه‌یی گفته که در شش ماه نخست سال جاری میلادی ۴۹ هزار و ۵۰۰ تن زخمی جنگ را در کشور درمان کرده است. این نهاد از افزایش خشونت‌ها علیه غیرنظامیان ابراز نگرانی کرده و افغانستان را یکی از مرگ‌بارترین کشورها برای غیرنظامیان خوانده است.

در اعلامیۀ کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ آمده است که زنان و کودکان حدود نیمی از تلفات غیرنظامیان را تشکیل می‌دهند و به‌ گونۀ میانگین روزانه ۲۷۰ تن که زخم‌های جدی برمی‌دارند، نیاز به درمان دارند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این کمیته گفته که در جریان شش ماه گذشته تنها در شفاخانۀ حوزه‌یی میرویس کندهار، ۲ هزار و ۳۶۶ زخمی جنگ را درمان کرده است. این آمار در مقایسه با سال گذشته بیش از دو برابر افزایش را نشان می‌دهد.

براساس اعلامیه، در شش ماه گذشته در هفت مرکز بازتوانی جسمی این نهاد در سراسر افغانستان به حدود ۸۰ هزار تن کمک شده است.

ایلوا فیلیون، رئیس بخش افغانستان کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ گفته که این کمیته از تمامی طرف‌های درگیر خواسته است برای محافظت از غیرنظامیان در برابر آسیب‌های بیش‌تر تلاش کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

به گفتۀ رئیس بخش افغانستان کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ، تشدید خشونت‌ها در افغانستان، تخریب زیرساخت‌های آب‌ و برق و بیش از چهل سال درگیری مسلحانه، نظام سلامت این کشور را تضعیف کرده است.

او افزوده که دست‌رسی به مراقبت‌های بهداشتی از مهم‌ترین نیازهای بشردوستانه در افغانستان است و کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ متعهد است به افراد آسیب‌دیده از جنگ‌ کمک‌های فوری بشردوستانه ارایه کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: