شماری از باشندگان جوزجان، می‌گویند که بهای پیاز در بازارهای شهر شبرغان، مرکز این ولایت، در مقایسه با سال گذشته، هشت برابر شده است.

به گفته‌ی باشندگان جوزجان، نبود سردخانه‌های معیاری در این ولایت، سبب شده است که پیازهای تولیدشده پس از گردآوری و بسته‌بندی، به بهای پایین به پاکستان صادر شود که پس از آن، با بهای بلند به افغانستان وارد می‌شود و به فروش می‌رسد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

نجیب‌الله، باشنده‌ی جوزجان، می‌گوید: «علتش همین است که در جوزجان سردخانه نداریم و یک علت دیگر آن، انتقال پیاز این ولایت به پاکستان است که روزانه بارگیری می‌شود. به همین دلیل، قیمت یک سیر پیاز به ۳۰۰ تا ۳۵۰ افغانی افزایش یافته و مردم دربه‌در است.»

عطامحمد، دیگر باشنده‌ی جوزجان، نیز می‌گوید: «این به ضرر مردم ما است. پارسال یک سیر پیاز ۴۰ تا ۵۰ افغانی بود؛ اما امسال ۳۰۰ تا ۳۲۰ افغانی شده که واقعاً در شرایط کنونی که مردم بی‌کار و وضع اقتصادی شان نهایت خراب است، نمی‌توانند حتا یک کیلوگرام پیاز هم بخرند. از امارت اسلامی می‌خواهیم که در این مورد تجدیدنظر کند و سردخانه‌ها ایجاد شود تا کشاورزان ما متضرر نشوند و در یک وقت مناسب به فروش برسانند.»

در همین حال، مسئولان ریاست زراعت، آبیاری و مالداری جوزجان، می‌گویند که در سال روان در کنار افزایش حاصلات پیاز، بهای آن نیز افزایش یافته است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

عبادالله انصار، رییس زراعت، آبیاری و مالداری جوزجان، با تأیید افزایش بهای پیاز، می‌گوید که در تلاش ساخت سردخانه‌های معیاری مورد نیاز این ولایت است.

این در حالی است که نبود سردخانه‌های معیاری در جوزجان، سبب شده است که کشاورزان این ولایت با زحمت‌های زیاد، درآمد کمی داشته باشند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: