هم‌زمان با بلندرفتن دمای هوا در ولایت‌های مختلف، شماری از باشندگان ارزگان، می‌گویند که به دلیل ناتوانی در خنک‌کردن خانه‌های شان، کودکان شان به بیماری‌های مختلف مبتلا شده اند.

گل‌آغا و دین‌محمد، دو باشنده‌ی ارزگان، می‌گویند که به دلیل ناداری، توان خریدن پنکه و کولر را ندارند و این سبب شده است که کودکان شان در اثر گرما، به بیماری‌های مختلف فصلی مبتلا شوند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

گل‌آغا می‌افزاید: «وضعیت اقتصادی مردم در ارزگان نگران‌کننده است. توانایی فراهم‌کردن وسایل خنک‌کننده را ندارند. ۷۰ درصد مردم توانایی خنک‌کردن خانه‌های خود را ندارند.»

دین‌محمد می‌افزاید: «در این دو سه هفته گرمی خیلی زیاد شده است. گرمی، کودکان ما را روانه‌ی شفاخانه کرده است. مردم آن قدر فقیر اند که توان خرید پنکه و کولر را ندارند.»

در همین ‌حال، مسئولان صحی در ارزگان، می‌گویند که هر روز نزدیک به ۵۰ کودک مبتلا به بیماری‌های فصلی، به شفاخانه‌ی ولایتی این ولایت منتقل می‌شوند.

عبدالوارث رحیمی، مسئول بخش اطفال در شفاخانه‌ی ولایتی ارزگان، می‌گوید که شیوع بیماری‌های فصلی در این ولایت، نسبت به دیگر فصل‌ها سه برابر افزایش یافته است و ۸۰ درصد کودکان در ارزگان به اسهال مبتلا شده اند.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

او می‌افزاید: «در فصل جاری که تابستان است و هوا گرم است، میکروب‌ها افزایش می‌یابد. بیماری‌های فصلی سه برابر شده است و هر روز از ۲۰ تا ۵۰ بیمار در این جا بستر می‌شوند.»

شدت تغییرهای آب‌وهوایی در سال روان، سبب شده است که در کنار دیگر کشورها، افغانستان نیز گرمی زیادی را تجربه کند که دست‌رسی‌نداشتن شهروندان به برق همه‌وقت و وسایل سرد‌کننده، آن‌ها را در شرایط بدی قرار داده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: