مسئولان ریاست صحت عامه‌ی زابل، می‌گویند که به دنبال برف‌باری‌های پسین، ۸۰۰ تن در ولسوالی شینکی و دیگر بخش‌های این ولایت، به بیماری‌های فصلی و تنفسی مبتلا شده اند.

عبدالحکیم حکیمی، رییس صحت عامه‌ی زابل، می‌گوید: «در مناطق و ولسوالی‌های مختلف زابل، به ویژه ولسوالی شینکی، نزدیک به ۸۰۰ تن به بیماری‌های تنفسی و فصلی مبتلا شده اند. با وجود این که مسیر خراب و دشوارگذر است؛ اما تیم‌های صحی به منطقه رسیده اند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

در همین حال، باشندگان ولسوالی شینکی زابل، می‌گویند که به دلیل بسته‌شدن راه‌ها و سردی هوا، با مشکلات صحی زیادی روبه‌رو اند.

آغاگل، باشنده‌ی ولسوالی شینکی، به سلام‌وطندار می‌گوید: «توفان شدیدی در این جا رخ داده و برف زیادی باریده است. هیچ کس نمی‌تواند از این جا بیرون برود. تنها یک درمان‌گاه دورافتاده به نام روغانی در این جا وجود دارد و مردم مجبور اند بیماران را توسط حیوانات انتقال دهند؛ زیرا راه بسته است. برای انتقال یک بیمار به ۱۰ تا ۱۵ تن نیاز است.»

عبدالواسع، دیگر باشنده‌ی ولسوالی شینکی، نیز می‌گوید: «من باشند‌ه‌ی منطقه‌ی روغانی شینکی هستم. توفان شدید در این جا رخ داده و برف باریده و همه‌چیز مانند باغ‌ها و سایر کشت‌زارها را از بین برده است. پس از توفان، بیماری‌ها افزایش یافته است. بیماری آن‌قدر شدید است که از چشم و بینی بیماران خون می‌آید. برای ما باید در این جا کلینیک ساخته شود؛ زیرا خیلی به آن نیاز داریم.»

با این حال، شماری از کارشناسان مسائل صحی، سرمای شدید، غذای نامناسب و بی‌توجهی به مسائل صحی را، از عامل‌های اصلی گسترش بیماری‌های فصلی و تنفسی می‌دانند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

سیدعمران، متخصص بخش داخله در زابل، می‌گوید: «عوامل اصلی این بیماری‌ها سردی زیاد، غذای نامناسب و توجه‌نکردن به حفظ‌الصحه است. بنابر این، بیمار باید از هوای سرد و غذای نامناسب دوری و حفظ‌الصحه را مراعات کند.»

باشندگان زابل در حالی از دست‌رسی‌نداشتن به خدمات صحی شکایت دارند که پیش از این نیز، شماری از باشندگان این ولایت به دلیل ابتلا به بیماری‌های فصلی و ناشناخته، جان داده ‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: