عالم‌گل حقانی، سرپرست ریاست پاسپورت وزارت داخلۀ امارت اسلامی، امروز در یک نشست خبری در این ریاست می‌گوید که روند توزیع گذرنامه برای درخواست‌کننده‌گان آن دوباره آغاز شده است.

آقای حقانی می‌افزاید که ریاست پاسپورت فعالیت خود را دوباره از سر گرفته است و به گفتۀ او، از تمامی کارمندان مرد و زن این ریاست خواسته شده است تا به کارشان برگردند. او می‌گوید، نخست برای حدود ۲۵ هزار تن که پیش از این تعرفۀ بانکی‌شان را پرداخت کرده‌اند، گذرنامه توزیع می‌شود. هم‌چنان هم‌اکنون ۱۷۰ هزار جلد گذرنامه در دیتابیس ریاست پاسپورت ثبت شده است که باید توزیع شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، سعید خوستی، رئیس بخش رسانه‌ها و سخنگوی وزارت داخلۀ امارت اسلامی هم در این نشست می‌گوید، روند توزیع گذرنامه‌‌هایی که پیش از بیست‌وچهارم اسد/مرداد طی مراحل‌شان متوقف شده بود، از آغاز هفتۀ آینده آغاز می‌شود.

با این حال، مسئولان ریاست پاسپورت تأکید می‌کنند که روند ثبت‌ نام آن‌لاین گذرنامه به‌خاطر رسیده‌گی به ۱۷۰ هزار درخواست‌کنندۀ در حال انتظار، تا یک‌ونیم ماه دیگر متوقف خواهد بود. سعید خوستی اما می‌گوید، روند توزیع گذرنامه به افرادی که نیاز فوری به آن داشته باشند، تسهیل می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

به گفتۀ خوستی، این افراد شامل بیماران، کارمندان نهادهای دولتی، بازرگانان، دارنده‌گان دعوت‌نامه یا اقامه، زخمیان نیروهای امارت اسلامی و غیرنظامیان و دانش‌جویان معرفی‌شده به بورسیه‌های خارجی می‌شوند. کارمندان ریاست پاسپورت و اعضای خانوادۀ آنان و ورزش‌کارانی که در مسابقات بیرون از کشور شرکت می‌کنند، نیز می‌توانند برای گرفتن گذرنامه درخواست فوری بدهند.

از سویی هم، سعید خوستی می‌گوید که گذرنامه‌ها با عنوان «جمهوری اسلامی افغانستان» توزیع می‌شود. او تأکید می‌کند که در ریاست پاسپورت حدود یک‌میلیون جلد پاسپورت چاپ‌شده موجود است و در هر روز برای ۶ هزار تن گذرنامه توزیع خواهد شد.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

آقای خوستی هم‌چنان می‌گوید که رای‌زنی‌ها دربارۀ توزیع گذرنامه با عنوان «امارت اسلامی» نیز جریان دارد و هنوز تصمیم روشنی در این باره از سوی رهبری امارت اسلامی گرفته نشده است. به گفتۀ او، هنگام طی مراحل گذرنامه بخش‌های ویژه برای زنان ایجاد شده است.

روند توزیع گذرنامه هم‌زمان با تسلط امارت اسلامی بر افغانستان در بیست‌وچهارم اسد/مرداد متوقف شد. کابینۀ سرپرست روز گذشته به وزارت داخله‌ دستور داد که روند توزیع گذرنامه و شناس‌نامه را از سر گیرد. امارت اسلامی پیش از این اعلام کرده بود که شناس‌نامه‌ها و گذرنامه‌های توزیع‌شده اعتبار دارد.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: