شماری از شهروندان افغانستان در هند که حدود دو ماه می‌شود در این کشور گیر مانده و در تلاش بازگشت به کشور اند، می‌گویند که به‌دلیل مشکلات مالی و عدم توانایی پرداخت مصارف درمان بیماران‌شان، آنان را از دست داده‌اند.

آنان می‌افزایند که حتی نمی‌توانند جسدهای اعضای خانواده‌های‌شان را به کشور انتقال دهند و به‌دلیل توقف پروازها از هند به کابل و بی‌توجهی مسئولان، هفته‌هاست جسدها در سردخانه‌های این کشور مانده است.

عبدالله که حدود دو ماه پیش مادرش را برای درمان به هند برده بود می‌گوید، قرار بود برای یک هفته آن‌جا بمانند، اما تصرف کابل توسط امارت اسلامی سبب شد که نتوانند به کشور برگردند. او می‌گوید که پس از یک هفته نتوانسته است پول و مصارف ماندن در هند و درمان مادرش را تهیه کند و به این دلیل با افزایش بیماری مادرش را از دست داده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

عبدالله می‌گوید، «یکی از مهم‌ترین دلایلی که مادرم فوت کرد، این بود که پول نبود، ما نتوانستیم وقتی که این‌جا مریض شد، این‌جا زیاد ماند، زندانی‌رقم شد. قرنطینه هم بود و فشار روحی و روانی هم زیاد بود.»

داوود، از دیگر شهروندان افغانستان در هند نیز می‌گوید که پدرش را هفتۀ گذشته از دست داده و تاکنون نتوانسته است جسد او را به افغانستان انتقال دهد. به گفتۀ او، نهادهای مسئول افزون بر این‌که هیچ‌گونه هم‌کاری با آنان در این زمینه نمی‌کنند، رفتار نادرست هم با شهروندان افغانستان دارند.

شهروندان افغانستان در هند می‌افزایند، با آن‌که بارها به سفارت‌‌خانه‌ها و نهادهای وابسته مراجعه کرده و روزها در برابر وزارت خارجۀ هند اعتراض‌هایی به‌راه انداخته‌، اما تاکنون پاسخی به‌دست نیاورده‌اند و اقدامی در این زمینه نشده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

مسئولان امارت اسلامی در این باره به تماس‌های سلام‌وطندار پاسخ ندادند. پس از تسلط کامل امارت اسلامی بر افغانستان، پروازهای غیرنظامی و رفت‌وآمد شهروندان عادی به میدان‌هوایی کابل متوقف شد و تاکنون این میدان‌هوایی به حالت عادی برنگشته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: