شماری از شهروندان افغانستان که پیش از تسلط امارت اسلامی بر افغانستان، به هند رفته‌اند می‌گویند که در وضعیت نگران‌کننده به‌سر می‌برند و خواهان بازگشت به کشور اند. اما توقف پروازها از هند به کابل سبب شده است که آنان نتوانند به افغانستان برگردند.

شهروندان افغانستان گیرمانده در هند می‌افزایند که با مشکلات بسیاری روبه‌رو اند و بیش از این نمی‌توانند با این وضعیت ادامه دهند. ایمل، شهروند افغانستان در هند می‌گوید، «افغانستان پرواز ندادند گفتند زمینی بروید، زمینی هم پاسپورت‌ها/گذرنامه‌های مردم را جمع کردند که پاسپورت‌ها را بگیرند و از راه زمینی بروند، زمینی هم اجازه ندادند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

شهروندان افغانستان در هند تأکید می‌کنند که بارها به سفارت افغانستان در هند و وزارت خارجۀ این کشور مراجعه کرده و خواهان بازگشت به کشور شده‌‌اند، اما تاکنون به مشکل آنان رسیده‌گی نشده است و نتیجه‌یی هم به‌دست نیاورده‌اند.

سیدفرهاد سادات، نمایندۀ شهروندان افغانستان در هند می‌گوید که بیش از یک‌هزار خانواده حدود دو ماه پیش به هند آمده‌اند و خواهان بازگشت به کشور اند. به گفتۀ او، تمامی مدرک‌های مورد نیاز در هند از سوی سفارت افغانستان در آن کشور گرفته شده؛ اما تاکنون برای برگشت آنان اقدامی نشده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

خواستیم در این باره دیدگاه مسئولان وزارت خارجۀ امارت اسلامی را هم داشته باشیم؛ اما با تماس‌های پی‌هم موفق نشدیم.

پس از آن‌که امارت اسلامی در بیست‌وچهارم اسد/مرداد ام‌سال بر پایتخت مسلط شد، میدان‌هوایی کابل به‌روی مسافران غیرنظامی و رفت‌وآمد شهروندان عادی بسته شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: