مسئولان در شفاخانه‌ی صحت طفل اندراگاندی در کابل، می‌گویند که در مقایسه با یک ماه گذشته، میزان مراجعه‌ی کودکان مبتلا به اسهال به این شفاخانه، بیش از ۴۰ درصد افزایش یافته است.

پاینده‌محمد صالحی، مسئول بخش OPD (بیماران سراپا) در شفاخانه‌ی صحت طفل اندراگاندی، به سلام‌وطندار می‌گوید که روزانه بیش از ۱۰۰ کودک مبتلا به اسهال به این شفاخانه مراجعه می‌کنند که شماری از آنان بستری می‌شوند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌افزاید: «قبلاً دو درصد مریضان/بیماران مبتلا به اسهال داشتیم، حالا تعداد این مریضان افزایش یافته است. ما مریضانی را بستری می‌کنیم که شدید اسهال باشند، آب وجود خود را از دست داده باشند و استفراغ داشته باشند. در غیر آن، دوا/دارو می‌دهیم که در خانه زیر مراقبت باشند.»

از سویی هم، فرشته فرهمند، مسئول بخش اسهالات در شفاخانه‌ی صحت طفل اندراگاندی، می‌گوید که روزانه نزدیک به ۲۵ کودک مبتلا به اسهال را بستری می‌کنند.

او می‌افزاید: «در سه هفته‌ی اخیر، تعداد کودکانی را که بستری می‌کنیم، زیاد شده؛ در حالی که یک ماه پیش روزانه هشت واقعه داشتیم. ما اطفال/کودکان زیر پنج سال را بستری می‌کنیم، برخی این بیماران از ولایت‌ها آمده اند؛ اما بیش‌تر شان از کابل اند.»

در همین حال، شماری از مادرانی که کودکان شان در شفاخانه‌ی صحت طفل اندراگاندی بستری اند، می‌گویند که چندین روز می‌شود کودکان شان به اسهال مبتلا شده اند. مریم که کودک سه‌ساله‌اش به اسهال مبتلا شده است، می‌گوید که از یک هفته به این سو کودکش در این شفاخانه بستری است.

او می‌افزاید: «به یک شفاخانه‌ی دیگر برده بودیم، دو شب آن جا بستری ماند؛ اما خوب نشد و این جا آوردیم. وقتی داکتران/پزشکان دیدند، گفتند باید بستر شود. در ابتدا اسهال بود، تب و دل‌بدی هم داشت. هنوز هم درست خوب نشده است.»

شبنم، مادر کودکی دوساله، نیز در این باره می‌گوید: «امروز تازه آوردم، داکتر گفت باید بستر شود، بسیار ناآرامی می‌کرد. شکمش خراب بود، سینه‌بغل هم شده است.»

با این حال، پزشکان گرم‌شدن هوا، انتقال ویروس به بدن کودک و رعایت‌نشدن بهداشت کودکان را، از علت‌های افزایش اسهال در کودکان عنوان می‌کنند.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

الیاس، پزشک، می‌گوید: «این بیماری هم منشا ویروسی و هم منشا انتانی داشته می‌تواند. بیش‌تر بیمارانی که نزد ما می‌آیند، گلوی شان هم است؛ چون انتان از طریق گلو داخل بدن طفل می‌شود. گرمی هوا و رعایت‌نشدن نظافت کودک، در اسهال‌شدن کودک تأثیر دارد.»

این در حالی است که به تازگی بخش افغانستان صندوق پشتیبانی از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، گفته که برای درمان ۱۳۷ هزار تن در صورت ابتلا به بیماری «اسهال آبکی حاد» در فصل گرما، آمادگی گرفته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: