مسئولان وزارت انرژی و آب، می‌گویند که طرحی را به ریاست‌الوزرای امارت اسلامی فرستاده اند که بر اساس آن حفر چاه‌های خودسر در کابل ممنوع و برای اضافه‌مصرفی آب، صرفیه تعیین شده است.

اخترمحمد نصرت، سخن‌گوی وزارت انرژی و آب، به سلام‌وطندار می‌گوید که این طرح پس از تصویب کابینه‌ی حکومت سرپرست، عملی خواهد شد.

آقای نصرت، می‌افزاید: «وزارت انرژی و آب طرحی را برای مدیریت آب‌های زیرزمینی به ریاست‌الوزرا فرستاده که پس از تصویب آن، هیچ کسی در خانه‌ی رهایشی اجازه ندارد خودسرانه چاه آب آشامیدنی حفر کند و نیز برای چاه‌های آب آشامیدنی میتر نصب می‌شود. اگر بیش‌تر از آن استفاده شود، برای مالکان خانه‌های رهایشی مالیه وضع خواهد شد.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

عزت‌الله، باشنده‌ی کابل، به سلام‌وطندار می‌گوید که بسیاری از شهروندان از ناداری رنج می‌برند و توانایی تحویل پول را برای پرداخت صرفیه‌ی چاه‌های آب آشامیدنی ندارند.

او می‌افزاید: «بی‌کاری بیش‌تر شده است و مردم از ناداری رنج می‌برند. مردم توانایی تحویل پول را برای میترهای چاه‌های آب آشامیدنی ندارند.»

فیض‌محمد، دیگر باشنده‌ی کابل، نیز می‌گوید که این طرح برای مردم پذیرفتنی نیست و مردم نمی‌توانند به خاطر استفاده از آب آشامیدنی، پول پرداخت کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

در همین حال، سیدحسیب اصغر، یک تن از کارشناسان انرژی و آب می‌گوید که یکی از وظیفه‌های حکومت تأمین آب برای شهروندان است و طرح امارت اسلامی برای مصرف آب در کابل، عملی نیست

او می‌افزاید: «وظیفه‌ی حکومت تأمین آب برای شهروندان کشور است و حکومت باید برای شهروندان آب تأمین کند و نیز این طرح عملی نیست و مردم به دلیل گسترش ناداری، از آن حمایت نمی‌کنند.»

وزارت انرژی و آب پیش از این گفته بود که برای حل بحران کم‌آبی در پایتخت دو پروژه‌ی بزرگ توزیع آب از تنگی «للندر» کابل و انتقال آب از دریای پنجشیر را، روی دست دارد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: