سفارت افغانستان در روم با پخش اعلامیه‌یی گفته که محمدفهیم کشاف، از دیپلمات‌های پیشین این سفارت به‌طور غیرقانونی وارد این نهاد دیپلماتیک شده و با سفیر به‌دلیلی درگیری فیزیکی کرده که او از جانب امارت اسلامی به‌عنوان سفیر جدید افغانستان در روم تعیین شده است. در اعلامیه آمده که پس از درگیری، پولیس آقای کشاف را از سفارت بیرون کرده است.

اما عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت امور خارجۀ امارت اسلامی، تعیین محمدفهیم کشاف به‌عنوان سفیر افغانستان در روم را رد کرده است. آقای بلخی در توییترش نوشته است: «امارت اسلامی محمدفهیم کشاف را به‌عنوان سفیر مقرر نکرده و او از ماه قوس سال ۱۳۹۹ به‌عنوان سکرتر اول مشغول کار بوده است و این وظیفه را تا ماه جدی سال ۱۴۰۲ ادامه خواهد داد.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در همین حال، شماری از آگاهان مسائل سیاسی با ابراز نگرانی در این باره می‌گویند که چنین روی‌داد و روی‌دادها، حیثیت و حتی داشته‌های افغانستان را با تهدید روبه‌رو می‌کند.

محب‌الله شریف، آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید تا زمانی که امارت اسلامی به رسمیت شناخته شود، باید در زمینه با کشورهای جهان صحبت شود و برای حفظ حیثیت، دارایی و نماینده‌گان سیاسی کشور تدابیری بیندیشند تا از چنین روی‌دادهایی پیش‌گیری شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او می‌افزاید که براساس هنجارهای پذیرفته‌شده، برای حفاظت از نماینده‌گی، داشته‌ها و دیگر موضوع‌ها نیاز است تا سفارت‌خانه‌ها با کشور مربوطه رابطۀ دیپلماتیک داشته باشد.

خپلواک زازی، دیگر آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید این‌که نظام کنونی به رسمیت شناخته نشده است، سفارت‌‌خانه‌ها نیز مربوط به نظام جمهوری‌ست و دیپلمات‌های پیشین به وظایف خود ادامه داده‌اند. او می‌افزاید که وزارت امور خارجۀ امارت اسلامی به‌منظور جلوگیری از سوءاستفاده از دارایی‌های کشور، باید با کشورهای دیگر گفت‌وگو کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: