وزارت مالیه امروز با پخش اعلامیه‌یی گفته که بودجۀ سالی مالی ۱۴۰۱ خورشیدی را براساس مصوبۀ شورای وزیران و تأییدی رهبر امارت اسلامی، ترتیب و اعلام کرده است.

این وزارت مجموع بودجۀ سال مالی ۱۴۰۱ را ۲۳۱ میلیارد افغانی گفته که از این مقدار حدود ۲۰۳ میلیارد افغانی آن بودجۀ عادی و ۲۷.۹ میلیارد افغانی دیگر آن بودجۀ انکشافی‌ست.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در اعلامیۀ وزارت مالیه آمده که بودجۀ ام‌سال کاملاً از درآمدهای داخلی و فارغ از هرگونه پشتی‌بانی مالی خارجی ترتیب شده است.

این وزارت نیز گفته است که بودجۀ ام‌سال ۴۴ میلیارد افغانی کسری دارد. با این حال، وزارت مالیه تأکید کرده است که  طبق پلان مالی منظم و «براساس همین بودجه تا پایان سال به اهداف خود خواهیم رسید.»سال گذشته، بودجۀ سال ۱۴۰۰ با جنجال‌های گسترده میان دولت محمداشرف غنی و مجلس نماینده‌گان تأیید شد.

مجموع بودجۀ ملی افغانستان برای سال ۱۴۰۰، بیش از ۴۷۳ میلیارد افغانی بود که ۳۱۱ میلیارد آن را بودجۀ عادی و ۱۶۱ میلیارد افغانی دیگر را هم بودجۀ انکشافی تشکیل می‌داد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

۲۱۶ میلیارد افغانی این بودجه از منابع داخلی افغانستان و متباقی از کمک‌های خارجی تأمین شد. وزارت مالیۀ دولت پیشین، سال گذشته کسری بودجۀ افغانستان برای سال ۱۴۰۰ را حدود ۳۷ میلیارد افغانی اعلام کرده بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: