وزارت مالیۀ امارت اسلامی از تهیۀ پیش‌نویس بودجۀ سال مالی ۱۴۰۱ از درآمدهای داخلی خبر داده است. این وزارت گفته که برای نخستین‌ بار در دو دهۀ پسین، بودجۀ ملی بدون تکیه بر کمک‌های خارجی تهیه شده است.

احمدولی حقمل، سخنگوی وزارت مالیه، در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه تأکید کرده است که بودجۀ ملی سال آینده می‌تواند از درآمدهای داخلی تأمین شود. او هرچند دربارۀ محتوای پیش‌نویس بودجه جزئیات نداده، اما گفته است که این پیش‌نویس پیش از همه‌گانی‌شدن، برای تصویب به کابینۀ امارت اسلامی فرستاده می‌شود.

سخنگوی وزارت مالیه هم‌چنان در گفت‌وگویی با تلویزیون ملی افغانستان گفته است که مسئولان امارت اسلامی در تلاش‌اند تا بودجۀ ملی سال ۱۴۰۱ را از درآمدهای داخلی کشور تأمین کنند و معتقد اند که این کار را می‌توانند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این در حالی‌ست که با روی‌کارآمدن امارت اسلامی، کشورهای غربی میلیاردها دالر از دارایی‌های افغانستان را در خارج از کشور مسدود کرده‌اند و دست‌رسی این کشور به کمک‌های مالی تعهدشدۀ جهانی نیز به حالت تعلیق است.

از سویی هم، کارمندان دولتی هنوز حقوق چندین ماه پسین را دریافت نکرده‌اند. با این حال، وزارت مالیه تأکید می‌کند که تلاش‌ها جریان دارد تا حقوق باقی‌ماندۀ کارمندان تا پایان سال جبران و معاشات سال آینده نیز براساس طرح جدید پرداخت شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

ریاست عواید وزارت مالیه، ماه گذشته اعلام کرده بود که در بیش از دو ماه پسین، حدود ۲۶ میلیارد افغانی از درآمدهای داخلی جمع‌آوری شده و این میزان در حال افزایش است.

امارت اسلامی در حالی از تهیۀ بودجۀ ملی بدون تکیه بر کمک‌های خارجی خبر می‌دهد که بودجۀ سال ۱۴۰۰ از سوی حکومت پیشین بیش از ۴۷۳ میلیارد افغانی تهیه شده بود. از مجموع این بودجه ۲۱۶ میلیارد آن از منابع داخلی افغانستان و بقیه از کمک‌های خارجی تأمین می‌شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: