دادگاه بین‌المللی هاگ و گزارش‌گر حقوق بشر و آزادی بیان سازمان ملل متحد پروندۀ قتل یما سیاووش، کارمند پیشین بانک مرکزی افغانستان و گویندۀ پیشین تلویزیون طلوع‌نیوز را بررسی می‌کنند. یما سیاووش، کارمند پیشین بانک مرکزی افغانستان سال گذشته در اثر ماین جاسازی‌شده در موترش که او را به دفتر می‌رساند، کشته شد.

هایدی دیکستال، مشاور بین‌المللی خانوادۀ یما سیاووش به نماینده‌گی از این خانواده با پخش بیانیه‌یی می‌گوید که آن‌ها نمی‌توانند پاسخ‌گویی و عدالت واقعی نسبت به این پرونده را به‌دست بیاورند.

داوود سیاووش، پدر یما سیاووش می‌گوید، اکنون که پروندۀ یما سیاووش روی میز دادگاه بین‌المللی هاگ و گزارش‌گر حقوق بشر و آزادی بیان سازمان ملل متحد قرار دارد، امیدوار است این مرجع عالی جهانی دربارۀ عدل و انصاف به این خانواده توجه کند و قاتل، عامل قتل و حامی عامل قتل پسرش را تشخیص و به کیفر برساند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

مشاور بین‌المللی خانوادۀ سیاووش می‌افزاید که حمله بر یما سیاووش یک جنایت جدی و نقض حقوق بشر است و این بخشی از الگوی حمله‌ها به روزنامه‌نگاران و آزادی بیان در افغانستان است.

دیکستال تأکید می‌کند که باید تحقیق دقیق و همه‌جانبه صورت گیرد و از طریق تمام راه‌های قانونی برای برقراری عدالت برای یما سیاووش و آسیب‌های وارده بر خانوادۀ او، اطمینان حاصل شود. او نیز می‌افزاید، باید اطمینان حاصل شود که دیگر خبرنگاران به‌خاطر استفاده از حقوق‌شان مورد هدف قرار نگیرند.در بیانیه اشاره شده که یما سیاووش در برنامه‌هایش به موضوع‌های بحث‌برانگیز پرداخته و پرسش‌های سخت و چالش‌برانگیزی را مطرح کرده که با سیاست‌ها و مقام‌های دولت روبه‌رو بوده است. در این بیانیه گفته شده که یما سیاووش با تهدیدهایی از سوی مقام‌های دولتی روبه‌رو بوده و فشارهایی بر او وارد شده تا کشور را ترک کند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

بکتاش سیاووش، برادر یما سیاووش می‌گوید که ظلم و نقض حقوق بشر در افغانستان سبب شده است تا عدالت برای خانوادۀ آنان تأمین نشود. او می‌افزاید که امیدوار است دادگاه بین‌المللی هاگ برای او و خانواده‌اش عدالت را تأمین کند.

بکتاش سیاووش می‎‌گوید که تحقیق دربارۀ قتل هدف‌مند یما سیاووش باید تلاشی برای پایان‌دادن مصونیت از مجازات و نقض شدید حقوق بشر باشد و دادگاه بین‌المللی هاگ به مردم افغانستان و جهان باید ثابت کند که در کدام جناح قرار دارد. به گفتۀ او، تمامی کسانی که علیه فساد، شفافیت و حقیقت می‌جنگند، حق آزادی بیان دارند.

پیش از این نیز بارها پدر یما سیاووش از سازمان‌های جهانی خواسته بود که پروندۀ قتل پسرش را بررسی کنند و عاملان آن را به کیفر برسانند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: