پس از موج اعتراض‌ها در پیوند به کندکاری و کارشکنی بانک مرکزی و نهادهای امنیتی مبنی بر چه‌گونه‌گی جابه‌جایی مواد انفجاری در موتر حامل کارمندان بانک مرکزی و چرایی آن، امرالله صالح، معاون نخست رئیس‌جمهور امروز (سه‌شنبه، ۱۱ قوس/آذر) در صفحۀ فیس‌بوکش نوشته است که در پیوند به پروندۀ یما سیاووش، به سرنخ‌هایی دست یافته‌اند.

هرچند آقای صالح در پیوند به این سرنخ‌ها که شامل چه مواردی می‌شود، جزئیات نداده، اما گفته است که پیشرفت‌ها در این پرونده را با مردم شریک خواهد کرد.

صالح تأکید می‌کند که آنان هنوز هم خواهش جامعه رسانه‌یی افغانستان را که خواهان نشر تمام ویدیوها هستند برآورده ساخته نمی‌توانند، اما گفته است که در بارۀ این مسایل رسانه‌ها را «وقتاً فوقتاً» در جریان قرار خواهند داد.

معاون نخست رئیس‌جمهور می‌گوید: «طرح‌هایی که روی دست گرفته شده بود چه از دید تقویت دست‌رسی انسانی در درون هسته‌های تروریستی و چه اتکای بیشتر به تکنالوژی همه و همه در حالت اجرایی‌شدن هستند.»

آگاهان نظامی و استخباراتی نیز می‌گویند که بررسی پرونده‌های ترور و انفجار برای رسیدن به عمق رویداد، معمولاً به زمان بیشتری نیاز دارد.

میرزامحمد یارمند، آگاه نظامی و معین پیشین وزارت امور داخله می‌گوید که پروندۀ انفجار بر موتر حامل کارمندان بانک مرکزی پیچیده است و از همین‌رو بررسی آن به زمان بیشتر نیاز دارد.

در این حال محمدداوود سیاووش، پدر یما سیاووش در توییترش نگاشته است که «اژدهای دافغانستان بانک یما سیاووش را بلعید». به گفتۀ پدر یما سیاووش، اکنون ۱۵ روز از ضرب‌الاجلی که برای شناسایی و معرفی قاتل پسرش داده بود، باقی مانده است.

خانوادۀ یما سیاووش پس از مرگ او با نشر نامه‌یی تأکید کرد، در صورتی‌که به این پرونده رسیده‌گی نشود، این پرونده را برای بررسی بیشتر به دادگاه جهانی لاهه خواهند فرستاد.

پیش از این هیأت مجلس نماینده‌گان که مسئولیت بررسی چه‌گونه‌گی انفجار بر موتر حامل کارمندان بانک مرکزی را دارد، گفته بود که به آنان هشدار داده شده تا از بررسی این پرونده دست بکشند.

درست ۲۴ چهار روز از انفجار بر موتر حامل کارمندان بانک مرکزی که در آن یما سیاووش، مشاور روابط عامۀ این بانک و گردانندۀ پیشین طلوع نیوز با دو همکارش جان باخت می‌گذرد، اما تاکنون روشن نیست که مواد انفجاری چه‌گونه در موتر جاسازی شده و نه هم نوارهای تصویری دوربین‌های امنیتی بانک مرکزی و اطلاعات دستگاه ردیاب موتر، همه‌گانی شده است.

روز گذشته بانک مرکزی اعلام کرد که این بانک تمام معلومات پیرامون حمله بر کارمندانش را که شامل تصاویر دوربین‌های امنیتی، دستگاه ردیاب موتر و دیگر معلومات مورد نیاز است، با نهادهای امنیتی و کشفی شریک ساخته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: