با گذشت ده روز از پایان وعدۀ امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری به خانوادۀ عبدالرووف برای رهایی این کودک از چنگ آدم‌ربایان، هنوز این کودک آزاد نشده است.

آقای صالح، به تاریخ بیست‌وهفتم جدی در دیدار با خانوادۀ عبدالرو‌وف گفت که قضیۀ فرزندشان را برعهده می‌گیرد و تا ۱۵ روز دیگر این کودک را از چنگ آدم‌ربایان رها و به آغوش خانواده‌اش بر می‌گرداند. اما اکنون که ده روز از پایان این مهلت می‌گذرد، هنوز این وعدۀ معاون نخست ریاست‌جمهوری تحقق نیافته است.

به دنبال وعدۀ آقای صالح، محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور به مقام‌های امنیتی بلخ هشدار داد و گفت که اگر کودک ربوده شده در بلخ آزاد نشود، تمامی مقام‌های امنیتی این ولایت را از وظیفۀ‌شان برکنار می‌کند.

اکنون خانوادۀ کودک ربوده شده در بلخ به حکومت هشدار می‌دهند که اگر تا ۲۴ ساعت دیگر کودک‌شان از نزد آدم‌ربایان آزاد نشود، تمامی بندرهای تجارتی در شمال و شاهراه‌های بلخ-جوزجان و بلخ-کابل را به روی رفت‌وآمد می‌بندند.

بسته‌گان عبدالرووف که بیش از ۷۰ روز می‌شود برای رهایی این کودک در برابر ساختمان مقام ولایت بلخ خیمۀ تحصن برپا کرده‌اند، می‌گویند از هشدار رئیس‌جمهور و معاون نخست‌اش که ۱۵ روز بود ۲۴ روز گذشته، اما هیچ سرنخی از این کودک به دست نیامده است.

صلاح‌الدین امانی، یکی تحصن‌کننده‌گان می‌گوید: «برای ما جناب معاون صاحب اول ریاست‌جمهوری ۱۵روز وعده داده بود از ۱۵ روزش هم یک هفته گذشت اما این‌ها برای رهایی عبدالرووف هیچ‌ کاری نکرده‌اند.»

کمال گونیش، یکی دیگر از تحصن‌کننده‌گان در این باره می‌گوید: «متأسفانه تا هنوز حتی مدارک هم پیدا شده، سرنخ هم پیدا شده، اما تا هنوز دولت کدام اقدام نکرده و هیچ یک راپور هم برای ما ندادند که این اجراآت ما انجام داده‌ایم.»

خانوادۀ این کودک ادعا دارند که تمامی اطلاعات در بارۀ کیستی آدم‌ربایان روشن شده، اما حکومت اراده‌یی برای رهایی این کودک ندارد.

محمدنبی، پدر عبدالرووف تلاش‌های گروه طالبان را در پیوند به رهایی پسرش اثر‌گذارتر از کار حکومت می‌داند. به گفتۀ او، طالبان تاکنون ۱۵ تن را در پیوند به اختطاف عبدالرووف بازداشت کرده‌اند.

او می‌گوید: «طالبان باز هم امروز صبح همرایم تماس گرفتند و گفتند که یک تن دیگر را هم دستگیر کرده‌اند از طرف طالبان تمام گپ روشن است. چیزی که بوده به دولت گفتیم هم به مرکز و هم به این‌جا گفتیم، اما این‌ها گوش‌های‌شان کر است زورشان نمی‌رسد هرکدام‌شان وابسته به یک تنظیم هستند و دولت دست دارد.»

به شمول مادر عبدالرووف شماری از زنان نیز در خمیه تحصن حضور دارند و برای رهایی عبدالرووف دادخواهی می‌کنند. زهره، مادر عبدالرووف می‌گوید: «پانزده روز وعده داده بودند به مدت ۱۵ روز عبدالروف جان را پیدا نکردند و باز هم یک هفته وقت خواستند، اما معاون صاحب و ریٔیس‌جمهور ما در بارۀ عبدالروف جان هیچ کوشش نکردند. حکومت که عدالت ما را در نظر نگرفت، ما امروز به حکومت خود عدالت را نشان می‌دهیم.»

اما فرهاد عظیمی، والی بلخ می‌گوید که این موضوع سیاسی شده و در کنار حکومت محلی، حکومت مرکز نیز در تلاش است تا این کودک را از چنگ آدم‌ربایان رها سازد. آقای عظیمی می‌گوید: «این‌طور فکر می‌کنم که این مسأله کمی سیاسی هم شده باشد، این گپ حال از سطح ولایت بیرون برآمده و در سطح مرکز خود جناب رئیس‌جمهور و معاون صاحب اول سر این مسأله کار می‌کنند و ما هم هیچ‌نوع کم‌کاری و هیچ نوع غفلیت در این قسمت نمی‌کنیم.»

ارگ ریاست جمهوری  و وزارت داخله در بارۀ عملی‌نشدن هشدار رئیس‌جمهور برای برکناری مقام‌های امنیتی بلخ چیزی نمی‌گویند. اما پولیس بلخ می‌گوید، نهادهای کشفی و استخباراتی بیش از ده تن را در پیوند به آدم‌‌ربایی‌ها بازداشت کرده‌‌اند و تلاش‌ها برای شناسایی رباینده‌گان عبدالروف نیز جریان دارد.

گفتنی‌ست که برای پی‌گیری رویداد ربوده‌شدن عبدالرووف، چندین‌بار هیأتی به ریاست معین ارشد امنیتی وزارت داخله به بلخ رفت، اما این هیأت با دست خالی برگشت. با وجود بازداشت چندین تن در رابطه به این رویداد، هنوز هم این کودک نزد آدم‌ربایان است.

پس از پایان وعدۀ پانزده روزۀ معاون نخست ریاست‌جمهوری به خانوادۀ عبدالرووف برای رهایی این کودک، خانوادۀ او به روز یک‌شنبۀ نزدهم دلو، برای حکومت محلی بلخ و حکومت مرکزی ۷۲ ساعت مهلت تعیین کرده تا کودک‌شان را از چنگ آدم‌ربایان آزاد سازند. این مهلت فردا به پایان می‌رسد. اکنون دیده شود که حکومت تا کم‌تر از ۲۴ ساعت دیگر برای رهایی این کودک چه خواهد کرد.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: