خانواده یما سیاووش هشدار می‌دهد که از عدم استقلالیت نهادهای مسئول به شورای امنیت سازمان ملل و دادگاه لاهه شکایت می‌کنند. محمد داوود سیاووش، پدر یما سیاووش می‌گوید، مهلتی را که برای حکومت به هدف شناسایی و بازداشت عاملان قتل فرزندش تعیین کرده بود، به پایان رسیده است.

او حکومت را به کم‌کار در بررسی پروندۀ فرزندش متهم می‌کند و می‌گوید که در زمینۀ سهل‌انگاری، مشکل‌تراشی و دادن معلومات گمراه‌کننده از سوی نهادهای مسئول حق شکایت‌شان محفوظ است و به همین دلیل از دولت، بانک مرکزی و عدم استقلالیت نهاد‌های ذیربط در بررسی پرونده به شورای امنیت سازمان ملل و دادگاه لاهه شکایت می‌کند.

پدر یما سیاووش پس از کشته‌شدن فرزندش مهلت یک‌ماهه را از تاریخ ۲۶ عقرب تا ۲۶ قوس، برای شناسایی و بازداشت عاملان این رویداد تعیین کرده بود، این مهلت امروز (چهارشنبه، ۲۶ قوس/آذر)  پایان یافته است.

او می‌گوید، در بارۀ این‌که چرا دوربین‌های بانک مرکزی، چهارراهی‌ها، بالون فضایی و معلومات دستگاه ردیاب موتر پنهان نگه‌داشته شده است به زودی به شورای امنیت سازمان ملل و دادگاه لاهه شکایت خواهد کرد.

آقای سیاووش در توییتی نوشته است: «با لاینحل ماندن این سوالات و عدم تمایل دولت و بانک مرکزی در روشن‌شدن اسرار قتل یما سیاووش ما این حق را به خود محفوظ می‌داریم که در مورد امکان دست‌کاری در کامره‌های بانک و (جی پی اس) موتر پس از وقت‌کشی متمادی مشکوک باشیم و صحت آن‌ها را پس از تأیید کارشناسان کریمنال تخنیک بی‌طرف بین‌المللی بپذیریم.»

همزمان با این، امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری از خانواده یما سیاووش خواهش کرده تا به حرف حکومت اعتماد داشته باشند. او، امروز در صفحۀ فیسبوکش نگاشته است که پروندۀ یما سیاووش فراموش نشده است.

آقای صالح دادخواهی و پی‌گیری پروندۀ یما سیاووش را «هیاهوی مطبوعاتی» نامیده و گفته است که این راه به جایی نمی‌رسد.

کندی در کار بررسی پروندۀ یما سیاووش در کنار خانوادۀ او، روزنامه‌نگارانی که این پرونده را دنبال می‌کنند نیز در تنگنا قرار داده است. شماری از خبرنگاران می‌گویند که نهادهای مسئول در رابطه به پروندۀ یما سیاووش با رسانه‌ها آن‌طوری که باید همکاری می‌کرد،همکاری نکرده است.

تمیم حمید، خبرنگار طلوع نیوز می‌گوید، هنوز روشن نیست که مواد انفجاری چه‌گونه در موتر حامل یما سیاووش، جاسازی شده بود و هنوز هم بانک مرکزی و مسئولان این بانک در پیوند به این موضوع گذشته از رسانه‌ها، حتی به نهادهای امنیتی هم معلومات لازم را نداده‌اند.

شکیب مولوی‌زاده، خبرنگار تلویزیون یک در این باره می‌گوید، با گذشت بیش از یک‌ماه از ترور یما سیاووش، تلاش‌های رسانه‌ها برای دریافت زوایای پنهان این حمله و به دست‌آوردن جزییات در این زمینه از نهادهای مسئول، تاکنون نتیجه نداده است.

درست یک‌ماه و ۹ روز پیش انفجاری در موتر حامل کارمندان بانک مرکزی به شمول یما سیاووش، مشاور روابط عامۀ بانک مرکزی و گردانندۀ برنامه‌های سیاسی پیشین طلوع نیوز، دو کارمند دیگر این بانک نیز جان باختند. انفجار بر موتر حامل یما سیاووش، چه‌گونه‌گی جابه‌جایی مواد انفجاری و چرایی این انفجار پرسش‌های زیادی را نزد خانوادۀ یما و مردم خلق کرده است که تاکنون هیچ نهادی حاضر به شریک ساختن معلومات در این باره، نشده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: