در روزهای پسین، رویدادهای قتل در افغانستان، افزایش یافته است؛ طوری که هر روز یک یا بیش از یک خبر قتل در رسانه‌ها همگانی می‌شود.

بر اساس گزارش‌های پخش‌شده در رسانه‌ها، در دو هفته‌ی پسین (۲۱ جوزا – ۳ سرطان)، ۱۶ رویداد قتل در ۱۲ ولایت رخ داده اند؛ در حالی که در دو هفته‌ی پیش‌تر از این (۸ – ۲۱ جوزا)، شش رویداد قتل در پنج ولایت رخ داده که افزایش ۶۲درصدی را نشان می‌دهد.

در تازه‌ترین مورد، بی‌بی زهرا، کارمند ریاست امنیت ملی در حکومت پیشین، در شهر لشکرگاه، مرکز هلمند، کشته شده است.

فرید، پسر بی‌بی‌ زهرا، به سلام‌وطندار می‌گوید که مادرش ساعت ۹:۰۰ صبح دوشنبه‌ی هفته‌ی گذشته، برای انجام کار شخصی از خانه بیرون شده بود که او، ۵:۰۰ عصر همین روز، جسدش را از شفاخانه‌ی ولایتی هلمند یافت کرده است. او می‌افزاید: «این حرف دروغ است که از خانه ربوده شده و دو سه روز بعد جسدش پیدا شده است. تا ساعت ۱:۰۰ همان روز ما برایش زنگ زدیم، جواب داد و بعد از آن موبایلش خاموش شد. علت قتل او روشن نیست.»

در همین حال، محمدقاسم ریاض، معاون ریاست اطلاعات‌وفرهنگ هلمند، می‌گوید: «این خبر را دیروز به دست آوردم که یک خانم به قتل رسیده است. ما در تلاش پیداکردن عاملان این رویداد هستیم.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در رویدادی دیگر، جنت‌گل ۲۳ساله، باشنده‌ی روستای «شوبه افغانیه»ی شهر شبرغان، مرکز جوزجان، در ۲۲ جوزا از سوی افراد ناشناس کشته شده است.

میرزابای، پدر جنت‌گل، به سلام‌وطندار می‌گوید که پسرش با کسی دشمنی نداشت و در هنگام بازگشت از خانه‌ی پدرزنش/خسرش، در مسیر راه کشته شده است. او می‌افزاید: «عامل این رویداد هنوز روشن نشده، ما هم حیرانیم که چه کسی او را به قتل رسانده است. خواست ما این است که عامل این رویداد پیدا شود.»

همین گونه، نجیب‌الله، باشنده‌ی ولسوالی «خاص ارزگان» ولایت ارزگان، نیز در ۲۶ جوزا، از سوی افراد ناشناس کشته شده است.

از میان ۱۶ رویداد قتل که در دو هفته‌ی گذشته رخ داده، عاملان ۱۲ مورد آن افراد ناشناس و چهار مورد آن، نزدیکان فرد گزارش شده و علت چهار مورد از این قتل‌ها نیز، خشونت‌های خانوادگی، دعوای حقوقی و دشمنی‌های شخصی، عنوان شده است.

در ۲۲ جوزا، یک زن باردار در منطقه‌ی «فرقه»ی شهر هرات از سوی پسراندرش با چاقو کشته شده است.

عبدالله انصاف، آمر بخش رسانه‌های فرماندهی امنیه‌ی هرات، می‌گوید که تلاش‌ها برای بازداشت پسراندر این زن، ادامه دارد. او می افزاید: «این پسر در ایران زندگی می‌کرد. وقتی از ایران برگشت، چندی بعد مادراندر خود را با چاقو به قتل رساند و خودش از ساحه فرار کرد. این قضیه تحت کشف قرار دارد.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

از میان ۱۶ رویداد قتل که در دو هفته‌ی پسین رخ داده، سه مورد در بادغیس، دو مورد در کابل و دو مورد دیگر در ننگرهار بوده است. هم‌چنان، ارزگان، هلمند، جوزجان، هرات، تخار، نیمروز، کندهار، سرپل و فاریاب، هر کدام یک مورد قتل را در دو هفته‌ی پسین گواه بوده است.

از سویی هم، شماری از کارشناسان حوزه‌ی امنیتی و جنایی، می‌گویند که عملی‌نشدن قانون، بررسی‌نشدن پرونده‌های مربوط به قتل، فقر، بی‌کاری و دشمنی‌های شخصی، از علت‌های اصلی افزایش قتل در افغانستان است.

حبیب‌الله عاقلی، پژوهش‌گر در حوزه‌ی جرم‌شناسی، در این باره می‌گوید که خلق بسترهای کاری می‌تواند میزان این رویدادها را کاهش دهد. «بی‌کاری و قرارگرفتن فرد در معرض فشارهای روانی می‌تواند میزان جرم‌ها از جمله قتل را افزایش دهد. در سوی دیگر، وقتی فرد دست به قتل می‌زند و مجازات نمی‌شود، برای دیگران انگیزه ایجاد می‌کند.»

با این حال، بسم‌الله حبیب، معاون سخن‌گوی وزارت امور داخله، در پیوند به افزایش رویدادهای قتل در کشور، به سلام‌وطندار می‌گوید: «در برخی از موارد در مرکز و سایر ولایت‌های کشور، اگر کدام جرم جنایی؛ مانند قتل اتفاق می‌افتد، پس از ختم بررسی‌های پلیس تکمیل شود، موضوع را با رسانه‌ها شریک می‌کنیم.»

گفتنی است که آمار ارائه‌شده در این گزارش، بر اساس رویداد‌هایی است که در رسانه‌ها پخش شده و منابع رسمی، تنها نُه رویداد از ۱۶ رویداد قتل در دو هفته‌ی گذشته را به رسانه‌ها تأیید کرده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: