امارت اسلامی در واکنش به بیانیۀ کارشناسان سازمان ملل متحد می‌گوید که پس از روی‌کارآمدن نظام جدید در افغانستان، به هیچ زنی ظلم و تجاوز نشده و هیچ زنی به قتل نرسیده است.

گروهی از کارشناسان مستقل سازمان ملل در بیانیه‌یی گفته‌اند که آمریکا و امارت اسلامی، مسئول بدترشدن وضعیت زنان در افغانستان‌اند. در بیانیه آمده است که امارت اسلامی با اعمال خشونت مبتنی بر جنسیت و آمریکا با منجمدکردن دارایی‌های افغانستان، وضعیت زنان در این کشور را بدتر کرده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

بلال کریمی، از معاونان سخنگوی امارت اسلامی، در گفت‌وگو با سلام‌وطندار می‌گوید که پس از حاکمیت آنان، بر هیچ زن و کودکی بمبارد نشده و به قتل نرسیده‌ است. به گفتۀ او، با حاکمیت امارت اسلامی در کشور حقوق همه به‌طور یک‌سان تأمین و محفوظ شده است.

در همین حال، مؤنسه مبارز، بنیان‌گذار جنبش زنان مقتدر افغانستان و یک تن از فعالان حقوق زن، به سلام‌وطندار می‌گوید که نقش آمریکا و امارت اسلامی در رعایت‌نکردن حقوق زنان در افغانستان یک‌سان است.

او می‌افزاید که آمریکا و متحدانش به هدف تأمین دموکراسی و حقوق بشر به افغانستان آمدند؛ اما این هدف را ناتکمیل گذاشتند. به گفتۀ مؤنسه مبارز، خروج غیرمسئولانۀ آمریکا سبب شده است که حقوق زنان در افغانستان آسیب جدی ببیند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

گفتنی‌ست که ادعای امارت اسلامی مبنی بر این‌که بر هیچ زنی در افغانستان ظلم نشده و هیچ زنی به قتل نرسیده و بمبارد نشده است، در حالی مطرح می‌شود که پس از حاکمیت امارت اسلامی، گزارش‌هایی از یافت‌شدن جسد چندین زن از روی جاده‌ها و زباله‌دانی‌ها در ولایت‌های کابل، کندهار و مزار پخش شده است.

از سوی هم در اثر حمله‌های نظامیان پاکستانی بر ولایت‌های خوست و کنر بیش‌ترین کشته‌شده‌ها شامل زنان و کودکان بودند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: