با گذشت بیش‌ از یک هفته از بسته‌‌شدن گذرگاه مرزی تورخم برای تردد کالاهای بازرگانی میان افغانستان و پاکستان، مسئولان در وزارت صنعت و تجارت، می‌گویند که گفت‌وگو با مسئولان پاکستان برای بازگشایی این گذرگاه‌ و دیگر گذرگاه‌های مرزی با این کشور، نتیجه نداده است.

مسئولان اتاق مشترک تجارت و صنایع افغانستان و پاکستان اما می‌گویند که برای بازگشایی گذرگاه‌های مرزی با پاکستان در هفته‌ی روان به روی کالاهای ترانزیتی، امیدواری‌ها وجود دارد.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

نقیب‌الله صافی، مسئول اتاق مشترک تجارت و صنایع افغانستان و پاکستان، می‌گوید که توقف هزاران کانتینر کالای بازرگانی در دو سوی گذرگاه‌های مرزی مشترک با پاکستان، بخش خصوصی هر دو کشور را به گونه‌ی جدی زیان‌مند کرده است.

او می‌افزاید: «یک سلسله موارد است که بحث شده و ممکن به نتیجه برسند؛ امیدواری‌ها است که این هفته باز شود. حالا هم موترها در دو سوی بندر بند اند؛ این بندش‌ها به شکل عمومی فضای منفی در بخش تجارت میان دو کشور به میان می‌آورد. تنها در تورخم در هر دو طرف بیش از ۲۰۰۰ موتر بند است.»

مسئول اتاق مشترک تجارت و صنایع افغانستان و پاکستان، تأکید می‌کند که با بسته‌ماندن گذرگاه‌های مرزی با پاکستان، هزاران تن که به گونه‌ی مستقیم و غیرمستقیم در تجارت کالاها میان دو کشور مصروف کار بودند، بی‌کار و بی‌درآمد شده اند.

با این حال، مخلص‌احمد، مشاور اتاق مشترک تجارت و صنایع افغانستان و پاکستان، می‌گوید که با گذشت هر روز از بسته‌ماندن راه‌ها به روی کالاهای بازرگانی، صدمه‌ی هنگفتی به تاجران هر دو کشور وارد می‌شود.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در همین حال، رانندگان موترهای باربری در گذرگاه تورخم، خواستار تلاش‌های جدی امارت اسلامی برای بازگشایی هرچه زودتر این گذرگاه اند.

گفتنی ‌است که پیش از این، اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، گفته بود که پاکستان در تمام گذرگاه‌های مرزی‌اش با افغانستان، از رانندگان خواستار گذرنامه شده ‌است. اکنون همه گذرگاه‌های مرزی مشترک میان افغانستان و پاکستان به روی تردد موترهای باربری بسته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: