هم‌زمان با بسته‌ماندن گذرگاه تورخم برای سومین روز پیاپی به روی رفت‌وآمد موترهای باربری، مسئولان اتاق‌های مشترک تجارت افغانستان و پاکستان، می‌گویند که حل این مشکل نیاز به زمان و ایجاد یک میکانیزم مشترک دارد و آن‌ها خواستار ایجاد میکانیزم مشترک میان دو کشور شده اند.

نقیب‌الله صافی، مسئول اتاق مشترک تجارت و صنایع افغانستان و پاکستان، می‌گوید که توقف موترهای باربری در گذرگاه تورخم در سه روز پسین، سبب فاسدشدن مواد خوراکی موجود در این موترها شده است.

او می‌افزاید: «این اقدام پاکستان مبنی بر داشتن ویزا و گذرنامه یک‌طرفه است و نیاز است این‌ها باید بنشینند و بین هم برای تسهیل ترانسپورت یک میکانیزم بسازند. خواست ما این است که ویزا و گذرنامه نباید گرفته شود و باید یک کارت داده شود. هر دو طرف به زودترین فرصت باید باهم بنشینند و یک میکانیزم تسهیل‌کننده باید ایجاد کنند. دند پتان هم بسته شده است.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

مسئول اتاق مشترک تجارت و صنایع افغانستان و پاکستان، تأکید می‌کند که هم‌اکنون از پنج گذرگاه مرزی افغانستان با پاکستان، تنها بندر غلام‌خان به روی انتقال کالاهای ترانزیتی کشور باز است.

در همین حال، ضیاءالحق سرحدی، هم‌آهنگ‌کننده‌ی اتاق مشترک صنعت و تجارت پاکستان-افغانستان، می‌گوید که اقدام پاکستان مبنی بر درخواست ویزا و گذرنامه از موترهای باربری، نه تنها بر افغانستان؛ بل بر کالاهای کشورهای دیگر نیز وضع شده است.

این مقام پاکستانی، تأکید می‌کند که آنان نیز از دولت پاکستان خواستار کار روی میکانیزم مشترک با افغانستان برای حل این مشکلات شده‌ اند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

از سویی هم، عبدالله، از تاجران افغان در گذرگاه تورخم، با شکایت از ادامه‌ی بسته‌ماندن این گذرگاه می‌گوید که این وضعیت آنان را متضرر می‌کند. «از پاکستان می‌خواهیم که گذرگاه تورخم را باز کند تا از این مشکلات خلاص شویم. یک بار یا دو بار در هفته مال می‌بریم و می‌آوریم؛ یک هزار و دو هزار فایده می‌کنیم. بسته‌ماندن این گذرگاه ما را متضرر می‌کند.»

با این حال، محمدیونس مومند، معاون نخست اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، می‌گوید که در تلاش ساختن یک میکانیزم برای رفت‌وآمد موترهای باربری از گذرگاه تورخم اند.

گفتنی است که با گذشت سه روز از بسته‌ماندن گذرگاه تورخم به روی موترهای کالاهای بازرگانی و ترانزیتی افغانستان، مسئولان در وزارت صنعت و تجارت، می‌گویند که گفت‌وگوها برای بازگشایی این گذرگاه جریان دارد؛ اما تا کنون نتیجه‌ای به دنبال نداشته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: