اعضای مجلس نماینده‌گان در نشست عمومی امروز شان در پیوند به ارائۀ نتیجۀ گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی، خواهان فراخواندن هیأت گفت‌وگوکنندۀ صلح دولت به مجلس شدند.

میررحمان رحمانی، رئیس مجلس نماینده‌گان می­‌گوید، اعضای هیأت گفت‌وگوکنندۀ صلح دولت به‌خاطر گزارش‌دهی از نتیجۀ گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و توضیح آجندا برای دور دوم، باید به مجلس حاضر شوند.

از سویی هم، شماری از فعالان نهادهای مدنی امروز (دوشنبه، بیست‌وچهارم قوس/آذر) در یک نشست خبری در کابل، از تأخیر در روند گفت‌وگوهای صلح ابراز نگرانی کردند و گفتند که با گذشت هر روز، خشونت‌ها در کشور افزایش می­‌یابد.

شاه‌محمود مل، فعال مدنی می­‌گوید که با گذشت سه ماه از گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی در دوحۀ قطر، هنوز تنها کارشیوۀ گفت‌وگوها نهایی شده است.

به گفتۀ این فعال مدنی، هیأت‌های گفت‌وگوکنندۀ دولت افغانستان و گروه طالبان، گفت‌وگوهای رسمی را هنوز آغاز نکرده­ و دو طرف پیوسته از پیش‌رفت روند صلح به هدف انحراف افکار عامه استفاده کرده‌اند.

مستوره کاکر، عضو شبکۀ مردمی در روند صلح با خوانش اعلامیۀ این نشست می‌گوید، شهروندان افغانستان از ارائۀ معلومات از جریان گفت‌وگوهای بین‌الافغانی خشنود نیستند.

در این حال، حبیبه سرابی، یک عضو هیأت گفت‌وکنندۀ دولت افغانستان از بازگشت هیأت گفت‌وگوکنندۀ صلح خبر می‌دهد و می­‌گوید، این تیم به هدف «مشورت» با بزرگان دولتی به کابل بازگشته‌­ است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: