عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی می‌گوید، بحث‌های جدی میان هیأت‌های گفت‌وگوکنندۀ دولت و طالبان در دوحه، از فردا (چهارشنبه نزدهم قوس) آغاز می‌شود.

آقای عبدالله امروز (سه‌شنبه، ۱۸ قوس/آذر) در نشستی زیر نام «نشست ملی صلح، رسانه‌ها و جامعه مدنی» در کابل می‌گوید که مرحلۀ نخست گفت‌وگوهای دوحه که بحث روی کارشیوه به پایان رسیده است و روز گذشته نیز دو طرف روی آجندا با هم گفت‌وگو کرده‌اند.

هیأت‌های گفت‌وگوکنندۀ حکومت افغانستان و طالبان در دوحه، هفتۀ گذشته بر سر «مقدمۀ کارشیوۀ آغاز گفت‌وگوهای صلح» به توافق رسیدند.

آقای عبدالله می‌افزاید که امروز هیأت‌های گفت‌وگوکنندۀ دولت جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان با اعضای خود مشوره‌هایی داشته‌اند و قرار است فردا بحث‌های جدی‌تر میان این هیأت‌ها آغاز شود.

فاطمه گیلانی، عضو هیأت گفت‌وگوکنندۀ افغانستان با طالبان در پیام ویدیویی در این نشست می‌گوید که پس از پایان مرحلۀ نخست، اکنون کار روی چارچوب آجندا آغاز شده است و بحث میان هیأت‌های گفت‌وگوکننده ادامه دارد.

مسئولان نهاد پشتی‌بان رسانه‌‎های آزاد افغانستان یا نی که در این نشست حضور داشتند بر نقش رسانه‌ها و جامعۀ مدنی در گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح تأکید می‌کنند و می‌گویند که رسانه‌ها در این گفت‌وگوها نباید به حاشیه کشانیده شوند.

عبدالمجیب خلوت‌گر، رئیس نهاد نی می‌گوید که باید یک هیأت ناظر از سوی رسانه‌های افغانستان در این گفت‌وگوها شرکت داشته باشد.

سیما سمر، وزیر دولت در امور حقوق بشر و روابط بین‌الملل نیز می‌گوید، اشتراک زنان، قربانیان جنگ، خانواده‌های قربانیان و جامعۀ مدنی در گفت‌وگوهای بین‌الافغانی ضروری است.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // // //

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: