وزیران امور خارجه‌ی زن از شش کشور، جمعه، ۹ سرطان، با صدور بیانیه‌ی مشترکی، خواستار لغو فوری محدودیت‌های امارت اسلامی علیه زنان و دختران در افغانستان، شده ‌اند.

آنان در این بیانیه‌ که پس از پایان نشست دوروزه‌‌ی ‌شان در شهر اولان‌باتور، پایتخت مغولستان صادر کرده‌، خواستار مشارکت واقعی، کامل، برابر و امن زنان و دختران در افغانستان شده‌ اند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

این بیانیه از سوی وزیران امور خارجه‌ی آلمان، فرانسه، اندونزیا، آفریقای جنوبی، لیختن‌اشتاین و مغولستان، صادر شده است.

در بیانیه آمده است: «از طالبان/امارت اسلامی می‌خواهیم اقداماتی را که مانع برخورداری زنان و دختران از حقوق و آزادی‌های اساسی‌ شان می‌شود، به‌ ویژه در مورد دست‌رسی آنان به تحصیل و اشتغال، آزادی رفت‌و‌آمد و مشارکت واقعی، کامل و برابر در زندگی عمومی، سریعاً لغو کنند.»

وزیران امور خارجه‌ی زن از شش کشور، در این بیانیه از همه‌ی کشورهای جهان خواسته ‌اند که مطابق منشور سازمان ملل متحد، از نفوذ خود برای توقف فوری محدودیت‌های امارت اسلامی علیه زنان در افغانستان، استفاده کنند.

امارت اسلامی پس از بازگشت به قدرت در نزدیک به دو سال پسین، آموزش دختران بالاتر از صنف ششم و تحصیل آنان را ممنوع اعلام کرده؛ اقدامی که میلیون‌ها دانش‌آموز دختر را از آموزش باز مانده است.

سال گذشته این حکومت زنان را از کار در نهادهای بین‌المللی نیز منع کرد و افزون بر این، زنان و دختران افغان از رفتن به مکان‌های عمومی، سفر بدون محرم و رفتن به تفریح‌گاه‌ها، محروم شده‌ اند.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

برخلاف واکنش‌های داخلی و خارجی به سیاست‌های امارت اسلامی در برابر زنان، این حکومت تا کنون هیچ گونه نرمشی در این زمینه نشان نداده است.

گفتنی است که پیش از این وزیران امور خارجه‌ی زن از ۱۶ کشور، خواستار لغو محدودیت‌های امارت اسلامی علیه زنان و دختران افغانستان شده بودند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: