نهاد سازمان ملل متحد برای برابری جنسیتی و قدرت‌بخشیدن به زنان موسوم به زنان سازمان ملل متحد، امروز (دوشنبه، ۲ عقرب) با پخش گزارشی گفته است که محدودیت‌های حکومت سرپرست امارت اسلامی علیه رسانه‌ها به گونه‌ی خاص زنان روزنامه‌نگار را هدف قرار داده و این محدودیت‌ها زنان را از رسانه‌ها حذف می‌کند.

این نهاد افزوده است که آن چه را که در سال گذشته برای روزنامه‌نگاران زن اتفاق افتاد و برای افغانستان چه معنایی داشت را تجزیه و تحلیل کرده است. زنان سازمان ملل متحد گفته که از سپتمبر ۲۰۲۱، محدودیت‌های خاص بر رسانه‌ها اعمال شده است و امارت اسلامی تمامی قوانینی را که روزنامه‌نگاران را تضمین و پشتیبانی می‌کند، لغو کرده‌ است.

بر اساس گزارش این نهاد، محدودیت‌های امارت اسلامی از طریق ارعاب، شکنجه، بازداشت و آزار مستقیم و غیرمستقیم اجرا می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

زنان سازمان ملل، گفته است: «زنان روزنامه‌نگار به ‌ویژه مورد هدف قرار گرفته‌ اند؛ با دستورهای خاصی که آنان را هدف قرار داده است، مانند پوشاندن صورت خود در تلویزیون.»

این نهاد افزوده است که محدودیت‌ها علیه زنان سبب حذف آنان از رسانه‌ها خواهد شد.

بخش زنان سازمان ملل متحد تأکید کرده است که خطر تعطیلی رسانه‌ها، به‌دلیل بحران اقتصادی نیز فضای باز را برای حفظ کارمندان زن در رسانه‌ها محدود می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

به گفته‌ی این نهاد، وضعیت کنونی تلاشی سیستماتیک و منسجم برای سرکوب رسانه‌ها و حذف چهره‌ها، دیدگاه‌ها و تجربه‌های زنان از فضاهای عمومی را به اثبات می‌رساند.

گفتنی است که از زمان روی‌کارآمدن دوباره‌ی حکومت سرپرست امارت اسلامی در کشور تا کنون، دست کم بسیاری از خبرنگاران و کارمندان زن در رسانه‌ها به دلیل محدودیت‌های وضع‌شده از سوی امارت اسلامی، بی‌کار شده‌ اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: