خبرگزاری رویترز، گزارش داده است که در آستانه‌ی برگزاری نشست سازمان ملل متحد در دوحه، شورای امنیت این سازمان، امروز (پنج‌شنبه، ۷ ثور) پیش‌نویس قطع‌نامه‌ای را در باره‌ی محدودیت‌های وضع‌شده از سوی امارت اسلامی بر زنان، به رأی‌گیری می‌گذارد. رویترز نوشته که پیش‌نویس این قطع‌نامه، توسط امارات متحده‌ی عربی و جاپان تهیه شده است.

در همین حال، شماری از کارشناسان مسائل سیاسی، می‌گویند که در این قطع‌نامه در کنار تأکید بر لغو بازداشتن زنان از تحصیل و کار، بر برگزاری انتخابات، ایجاد حکومت همه‌شمول و استفاده‌نشدن از خاک افغانستان علیه کشورهای دیگر، نیز تأکید شده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

محمود اضطرابی، کارشناس مسائل سیاسی، در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید: «لغو بازداشتن زنان از تحصیل و کار، تطبیق ماده‌های حقوق بشر به ویژه لغو ممنوعیت‌ها بر کارمندان زن نهادهای غیردولتی، از نکته‌های عمده‌ی این بحث خواهد بود.»

محمد، استاد دانش‌گاه، نیز در این باره می‌گوید: «در بحث، موضوعی که زیاد روی آن تأکید می‌شود، ایجاد حکومت همه‌شمول است. با نشستی که در ویانا برگزار شد، هر روز مشکلات زیاد می‌شود و کشورهای منطقه و سازمان ملل متحد از قدرت تک‌بعدی در افغانستان احساس خطر می‌کنند و از همین سبب چنین نشست‌ها برگزار می‌شود.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

با این حال، ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی، به سلام‌وطندار می‌گوید که پس از بررسی قطع‌نامه‌ی شورای امنیت سازمان ملل متحد، موقف امارت اسلامی را روشن می‌کند. او می‌افزاید: «در این مورد معلوماتم هنوز تکمیل نشده است و باید آن را بررسی کنم و بعد نظر خود را به شما شریک خواهم کرد.»

این در حالی است که هفته‌ی آینده سازمان ملل متحد برای دو روز نشستی ویژه در باره‌ی بررسی وضعیت افغانستان، در دوحه، پایتخت قطر، برگزار می‌کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: