دور نخست کانکور سال ۱۴۰۲، امروز (پنج‌شنبه، ۲۹ سرطان) در یازده ولایت، بی‌حضور دختران آغاز شد و این روند تا فردا ادامه خواهد داشت.

عبدالباقی حقانی، سرپرست اداره‌ی ملی امتحانات، در یک نشست خبری در شهر پل‌علم، مرکز لوگر، می‌گوید که دور نخست کانکور امسال در ولایت‌های لوگر، بامیان، دایکندی، غور، فاریاب، جوزجان، پکتیا، خوست، بغلان، سرپل و تخار، برگزار شده است.

آقای حقانی، می‌افزاید که امسال ۱۵۰ هزار دانش‌آموز پسر برای شرکت در کانکور ثبت نام کرده اند که از این میان ۱۰۷ هزار تن در دانش‌گاه‌های مختلف کشور پذیرفته خواهند شد.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

سرپرست اداره‌ی ملی امتحانات، تأکید می‌کند: «امسال ۱۵۰ هزار تن برای شرکت در کانکور ثبت نام کرده اند که از این میان ۱۰۷ هزار تن آنان در دانش‌گاه‌های مختلف کشور در مقاطع عالی و نیمه‌عالی پذیرفته می‌شوند. کانکور امسال در پنج مرحله برگزار می‌شود که دور نخست آن رسماً در یازده ولایت آغاز شده است.»

از سوی دیگر، شفیق‌الله شفقت، رییس مؤسسه‌های تحصیلات عالی لوگر، می‌گوید که امسال در این ولایت دو هزار و ۳۲۳ دانش‌آموز برای شرکت در کانکور ثبت نام کرده بودند که از این میان دو هزار و ۲۰۰ تن در آزمون شرکت کرده اند.

به گفته‌ی رییس مؤسسه‌های تحصیلات عالی لوگر، از این شمار شرکت‌کننده، ۱۱۰۰ تن شان به مؤسسه‌های تحصیلات عالی و در دانش‌کده‌های زراعت و تعلیم‌وتربیه جذب خواهند شد.

شفیق‌الله شفقت، می‌افزاید: «حدود دو هزار و ۳۰۰ تن در لوگر برای کانکور ثبت نام کرده بودند که از این شمار ۲۲۰۰ تن برای کانکور بایومتریک شدند. امسال ۱۱۰۰ تن محصل در مؤسسه‌های تحصیلات عالی لوگر پذیرفته خواهند شد و امیدواریم تعداد بی‌نتیجه‌های امسال کم باشد.»

در همین حال، رفیع‌الله، یکی از شرکت‌کنندگان کانکور، در گفت‌وگو با سلام‌وطندار، از اداره‌ی ملی امتحانات می‌خواهد که این آزمون را در سراسر کشور به گونه‌ی شفاف برگزار و نتیجه‌ی آن را زودتر اعلام کند.

او می‌گوید: «خوش‌حالم که امسال در کانکور شرکت کردم. امیدوارم اداره‌ی ملی امتحانات، این آزمون را در سراسر کشور به گونه‌ی شفاف برگزار کند و نتیجه‌ی آن را بدون معطلی با شرکت‌کنندگان در میان بگذارد.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

اداره‌ی ملی امتحانات، اعلام کرده است که کانکور امسال با حضور بیش از ۱۰۰ هزار داوطلب در پنج دور برگزار می‌شود و یک ماه زمان خواهد برد.

این اداره در حالی روند اخذ آزمون سراسری ورود به دانش‌گاه (کانکور) را بی‌حضور دختران برگزار کرده که شماری از دختران دانش‌آموز پیش از این به سلام‌وطندار گفته بودند حضورنداشتن دختران در کانکور، بار دیگر آنان را ناامید کرده است.

گفتنی است این نخستین بار است که کانکور بی‌حضور دختران برگزار می‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: