مسئولان در وزارت تحصیلات عالی، می‌گویند که امروز (پنج‌شنبه، ۱۴ میزان) روند برگزاری کانکور را در ۳۳ ولایت کشور آغاز کرده اند.

احمد تقی، سخن‌گوی وزارت تحصیلات عالی، در تویترش نوشته است: «آزمون کانکور ۳۳ ولایت کشور امروز در فضای امن و مطمین رسماً آغاز شد.»

 روند برگزاری کانکور که امروز در ۳۳ ولایت آغاز یافته، برای دو روز دیگر نیز ادامه خواهد یافت و فارغان مکتب‌ها از دختران و پسران در آن شرکت خواهند کرد.

با این حال، منابع محلی، می‌گویند که میزان شرکت‌کنندگان در کانکور در مقایسه با سال‌های پیش، در بیش‌تر ولایت‌ها کاهش ۴۰ تا ۵۰ درصدی را نشان می‌دهد.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

منابع در بامیان، دایکندی، غور، بادغیس و شماری از ولایت‌های دیگر، گفته اند که میزان شرکت‌کنندگان در مقایسه با سال‌های پیش، به شدت کاهش یافته است.

یکی از مسئولان دانش‌گاه بامیان که نخواست نامی از او برده شود، به سلام‌وطندار می‌گوید که امسال در این ولایت ۳ هزار و ۱۰۰ تن در کانکور شرکت کرده اند که نزدیک به ۵۰ درصد آن را دختران تشکیل می‌دهند. این در حالی است که در کانکور قبلی، ۵ هزار و ۲۱۸ داوطلب شرکت کرده بودند.

در همین حال، منابع محلی در دایکندی می‌گویند که در کانکور امسال در این ولایت، یک هزار و ۶۳۷ داوطلب اشتراک کرده‌‎ اند؛ در حالی که دو هزار و ۳۳۱ دانش‌آموز برگه‌ی کانکور خانه‌پری کرده بودند. به گفته‌ی منابع، از این میان، ۹۳۴ تن از اشتراک‌کنندگان کانکور در دایکندی را دختران تشکیل می‌دهند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

یکی از منابع می‌افزاید: «امسال شمار اشتراک‌کنندگان آزمون کانکور در دایکندی، نسبت به سال گذشته بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است.» سال گذشته بیش از ۴ هزار دانش‌آموز دختر و پسر از دایکندی در کانکور اشتراک کرده بودند.

تغییر نظام، آینده‌ی مبهم، افزایش فقر و بی‌کاری، بسته‌ماندن مکتب‌های دخترانه و مهاجرت، از عوامل کاهش شرکت‌کنندگان کانکور در شماری از ولایت‌های کشور عنوان شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: