مسئولان در وزارت دفاع ملی، می‌گویند که نخستین کاروان موترهای تیزرفتار نظامی، روز یک‌شنبه، ۱۴ جوزا، به هدف گشت‌زنی سریع، حفاظت از مرزها و رسیدگی به مشکلات مرزنشینان، به قول‌اردوی ۲۰۷ الفاروق در هرات، فرستاده شده است.

عنایت‌الله خوارزمی، سخن‌گوی وزارت دفاع ملی، به سلام‌وطندار می‌گوید که این موترهای تیزرفتار را تنها نظر به نیازمندی قول‌اردو‌ها، لواها یا دیگر قطعات نظامی، به این ولایت فرستاده اند. او می‌افزاید: «وزارت دفاع ملی تشکیلات خیلی بزرگ دارد. در زون‌ها، قول‌اردو و در ولایت‌ها، لوا است. طوری که اعزام کرده باشیم، نیست؛ یک تیم موترها به هرات یا جای دیگر فقط [نظر به] نیازهایی که دارند، توزیع شده است.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در همین حال، شماری از آگاهان مسائل نظامی، با تأکید بر حفاظت از مرزهای کشور، می‌گویند که امارت اسلامی، باید برای جلوگیری از قاچاق انسان، سلاح و دیگر اشیا و پایان‌دادن به نگرانی‌های کشورهای همسایه، مرزها را تقویت کند و نیروهای مسلکی را در آن بگمارد.

سرور نیازی، آگاه مسائل نظامی، در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید: «ما با کنترل مرزها می‌توانیم بهانه‌هایی که گویا از افغانستان مواد مخدر قاچاق می‌شود یا تروریستان عبور می‌کنند را، برداریم.»

همین گونه، یوسف امین زازی، دیگر آگاه مسائل نظامی، نیز می‌گوید که حفاظت از  مرزها، از مسئولیت‌های وزارت دفاع ملی است که باید در اولویت قرار داده شود. او تأکید می‌کند: «برای حفاظت از سرحدات/مرزهای خود، قوای/نیروهای هوایی، رادار و قطعات پیاده داشته باشیم تا بتوانیم از سرحدات خود حفاظت کنیم.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

از سویی هم، طاهر یرغل، یکی دیگر از آگاهان مسائل نظامی، می‌گوید که حفاظت از مرزها، وظیفه‌ی حکومت است. به گفته‌ی او، با این که همه کشورها برای حفاظت از مرزهای شان امکانات بی‌شماری دارند؛ اما این اقدام هنوز هم کافی نیست و باید نیروهای بیش‌تری وجود داشته باشند.

گفتنی است که موترهای فرستاده‌شده، شامل چهار موتر نوع «لندکروزر»، سه موتر نوع «تویوتا» و یک «بایفور» می‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: