خالد زدران، سخن‌گوی فرماندهی امنیه‌ی کابل، به سلام‌وطندار می‌گوید که در نتیجه‌ی انفجار امروز در برابر مسجد جامع وزیر محمداکبرخان در شهر کابل، هفت غیرنظامی کشته شده و ۴۱ تن دیگر به شمول کودکان زخم برداشته‌ اند.

او می‌افزاید که این انفجار ناشی از موتر بمب‌گذاری‌شده بوده و غیرنظامیان را هنگامی که از مسجد بیرون می‌شدند، هدف قرار داده است. این انفجار حوالی ساعت ۲:۰۰ پس از چاشت امروز (جمعه، اول میزان)، در میان غیرنظامیان رخ داد.

قربانیان رویداد همه غیرنظامیان و نمازگزاران اند. سخن‌گوی فرماندهی امنیه‌ی کابل این حمله را «وحشیانه» خوانده و گفته است که نهادهای امنیتی امارت اسلامی در تلاش مجازات عاملان آن هستند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

هنوز فرد یا گروهی مسئولیت این انفجار را بر عهده نگرفته است.

واکنش‌ها به انفجار در برابر مسجد جامع وزیر محمداکبرخان

انفجار موتر بمب‌گذاری‌شده در برابر مسجد جامع وزیر محمداکبرخان، واکنش‌هایی را به دنبال داشته است. ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی، در واکنش به این انفجار در تویترش نوشته که هدف‌قراردادن مسجدها و نمازگزاران جنایت نابخشودنی است. او گفته است: «ملت باید در ازبین‌بردن جنایت‌کاران با نظام هم‌کار باشد.»

در همین حال، سفارت امریکا در کابل، هم با پخش خبرنامه‌ای انفجار امروز در برابر مسجد جامع وزیر محمداکبرخان در شهر کابل را محکوم کرده و گفته که حمله در برابر مردمی که دین و عقیده‌ی خویش را اظهار می‌کنند، غیرقابل توجیه است.

این سفارت نوشته است که امریکا «حمله‌ی وحشیانه»‌ی امروز بر نمازگزاران در بیرون از مسجد وزیر محمداکبرخان کابل را به شدت محکوم می‌کند. در خبرنامه آمده است: «چنین حمله در برابر مردمی که دین و عقیده‌ی خویش را اظهار می‌کنند، غیرقابل توجیه است.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

از سویی هم، دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، نیز با پخش خبرنامه‌ای در فیسبوکش نوشته است: «یک یادآوری تلخ دیگر از ناامنی‌ها و فعالیت‌های تروریستی در افغانستان – انفجار امروز در بیرون یکی از مساجد در مرکز شهر کابل آسیب زیادی به شمول تلفات را برجا گذاشت.»

حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین افغانستان و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی در دولت پیشین، هم‌چنان به این انفجار واکنش نشان داده و آن را محکوم کرده اند.

حامد کرزی با پخش اعلامیه‌ای این انفجار را با شدیدترین الفاظ تقبیح کرده و آن را یک عمل تروریستی و در تضاد با تمام اصول و ارزش‌های انسانی و اسلامی خوانده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: