نمایش‌گاه فرآورده‌های کشاورزی و صنایع دستی زیر نام «عالی‌ست، افغانی‌ست» از سوی شرکت کاپیسا، به منظور معرفی فرآورده‌های داخلی امروز (پنج‌شنبه، ۱۱ جوزا) در هرات گشایش یافت.  

در این نمایش‌گاه، پوشاک‌های سنتی، پوشش‌های آرایشی، تابلوهای نقاشی، ظروف تزیینی چوبی، داورهای غذایی و میوه‌های تازه از سوی زنان و مردان در ۱۳۲ غرفه به نمایش گذاشته شده و برای دو روز دیگر نیز ادامه‌ می‌یابد.

مسئولان برگزاری این نمایش‌گاه، می‌گویند که افزون بر فرآورده‌های کشاورزی و ساخته‌های دستی هرات، فرآورده‌های کابل، بادغیس، نیمروز، فراه، کندهار، زابل، بلخ، غزنی و بدخشان نیز به نمایش گذاشته شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

فرید نادری، مسئول برگزاری این نمایش‌گاه، می‌گوید: «هدف از برگزاری این نمایش‌گاه، ترویج فرهنگ استفاده از تولیدات داخلی است و مردم تمام افغانستان بدانند که در کدام ولایت چه تولیدات داریم.»

شماری از زنان متشبث که در این نمایش‌گاه شرکت کرده اند، می‌گویند که تا اکنون برای رشد تولیدات شان از سوی مسئولان ملی و محلی، زمینه‌ی بازاریابی در بیرون از کشور فراهم نشده است.

مسلمه حاجی‌زاده، یکی از شرکت‌کنندگان در این نمایش‌گاه، می‌گوید: «ّبرگزاری نمایش‌گاه، باعث استفاده از تجارب دیگران و افزایش برقراری ارتباطا با دیگر زنان متشبث می‌شود. می‌خواهیم که زیادتر این قسم نمایش‌گاه برگزار بشه تا خانم‌ها بیش‌تر تشویق شوند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

در همین حال، مسئولان وزارت صنعت و تجارت، می‌گویند که امارت اسلامی در بخش رشد صنایع داخلی از همه امکان‌های دست‌داشته استفاده می‌کند.

محمدزبیر، زین‌پروری، معین صنعت این وزارت، می گوید: «برای رشد صنعت، تعرفه‌های کالاهای مشابه تولیدات داخلی که وارد افغانستان می‌شود را افزایش داده شده. تا تولیدات مان به خودکفایی در داخل استفاده.»

این نمایش‌گاه در حالی برگزار شده که شماری از زنان متشبث و بازرگان در هرات، می‌گویند که در چند ماه پسین کاروبارشان رونق خوبی داشته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: