دومین نمایش‌گاه راه لاجورد، به هدف آشنایی مردم با تولیدات داخلی و رشد کاروبار صنعت‌کاران و تولیدکنندگان داخلی، امروز (چهارشنبه، ۳ جوزا) در هرات برگزار شد.

در این نمایش‌گاه، زعفران، ساخته‌های دستی، ظرف‌های تزیینی و برخی مواد دیگر در ۳۰۰ غرفه به نمایش گذاشته شده که ۲۰۰ غرفه‌ی آن به آقایان و ۱۰۰ غرفه‌ی آن به خانم‌ها اختصاص یافته است.

حمید‌الله خادم، رییس اتاق صنایع و معادن هرات، می‌گوید که صنعت‌کاران و تولیدکنندگان از هرات، کندهار، غور، بادغیس، نیمروز و فراه، در این نمایش‌گاه شرکت کرده اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

آقای خادم، خواهان فراهم‌سازی زمینه‌های سرمایه‌گذاری و پشتیبانی از صنعت‌کاران از سوی امارت اسلامی است.

خادم می‌افزاید: «با این که هرات از جمله ولایت‌هایی است که بزرگ‌ترین شهرک صنعتی را دارد؛ اما همواره شماری از بازرگانان و صنعت‌کاران این ولایت، از واردات تولیدات مشابه به کشور انتقاد می‌کنند.»

تولیدکنندگان و صنعت‌کاران اشتراک‌کننده در دومین نمایش‌گاه راه لاجورد، از امارت اسلامی می‌خواهند که برای رشد تولیدات داخلی، از واردات کالاهای مشابه به افغانستان جلوگیری کنند.

پروانه صفت‌یار، یکی از تولیدکنندگان داخلی و اشتراک‌کننده در این نمایش‌گاه، می‌گوید: «از مسئولان می‌خواهیم تا ما را حمایت و هم‌کاری کنند، تا بتوانیم محصولات خود را به فروش رسانده و به خارج از کشور صادر کنیم و هم اکنون تولیدات مان، باکیفیت‌تر از محصولاتی است که از خارج وارد می‌شود.»

همین گونه، احمدسهیل شهاب، صنعت‌کار در هرات، می‌گوید: «از دولت‌مردان و دیگر تجار تقاضا داریم که در هم چو نمایش‌گاه سهم گرفته تا مردم محصولات تولید ولایات خود را ببینند که باکیفیت جهانی تولیدات دارند.»

مسئولان محلی هرات، برگزاری این گونه نمایش‌گاه‌ها را برای رشد اقتصادی افغانستان سودمند می‌دانند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

نوراحمد اسلام‌جار، والی هرات، می‌گوید که برای رشد صنعت بومی و کارخانه‌های تولیدی هرات، از سرمایه‌گذاران و صنعت‌کاران پشتیبانی می‌کند. او، می‌افزاید: «اداره محلی در کنار صنعت‌کاران است و باید روی قدم‌های خود بیایستند. هنوز ذهن‌سازی و فرهنگ‌سازی نشده و باید فرهنگ‌سازی شود تا در اذهان و قلوب مردم جای بگیرند.»

از سویی هم، والی هرات، به بازرگانان و صنعت‌کاران افغانستان، اطمینان می‌دهد که جلو واردات محصولات مشابه و غیرمعیاری از طریق گمرک‌ها گرفته خواهد شد.

دومین نمایش‌گاه راه لاجورد برای چهار روز، به روی بازدیدکنندگان باز است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: