در نشست وزیران امور خارجه‌ی کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای که روز گذشته (سه‌شنبه، ۱ جوزا) در شهر آستانه، پایتخت قزاقستان برگزار شد، افزون بر برخی موضوع‌های دیگر، روی مسئله‌ی افغانستان نیز بحث شده‌ است.

بر اساس گزارش‌ها، در این نشست کشورهای عضو سازمان همکاری‌ شانگهای بر هم‌کاری با افغانستان در بخش‌های تأمین ثبات، مبارزه با هراس‌افکنی و قاچاق مواد مخدر، تأکید کرده اند.

آگاهان، نقش سازمان همکاری‌ شانگهای را برای حل مسئله‌ی افغانستان برجسته می‌دانند و تأکید می‌کنند که کشورهای عضو این سازمان می‌توانند برای بیرون‌رفت افغانستان از بی‌سرنوشتی سیاسی و با قناعت‌دادن حکومت کنونی برای پذیرش خواست‌های جهانی و لابی‌گری برای افغانستان در سیاست جهانی، بسترسازی کنند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

عبدالجبار اکبری، آگاه مسائل سیاسی، در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید: «اگر این کشورها اتفاق‌ نظر داشته باشند، در رابطه به ختم وضعیت کنونی و ایجاد یک چارچوب سیاسی و ختم تنش‌های موجود و نزدیک‌کردن افغانستان با جامعه‌ی جهانی، فکر می‌کنم از توانایی این سازمان است؛ منوط به این که کشورهای عضو این سازمان به این درک برسند که افغانستان در یک وضعیت دست‌وپا گیر است و باید با جامعه‌ی بین‌الملل ملحق شود.»

در کنار تأکید اعضای سازمان همکاری شانگهای بر هم‌کاری با افغانستان، محمد اسحاق‌دار، وزیر امور خارجه‌ی پاکستان، در این نشست ضمن این که خواستار تضمین از سوی حکومت سرپرست افغانستان مبنی بر مبارزه با هراس‌افکنی شد، خواهان ایجاد گروه تماس سازمان شانگهای برای افغانستان نیز شده ‌است.

با این حال، آگاهان حل نگرانی کشورها و مشکلات افغانستان را نیازمند اجماع کشورهای منطقه به ویژه کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای می‌دانند.

نجیب‌الرحمان شمال، کارشناس مسائل سیاسی، در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید: «سازمان همکاری شانگهای که از کشورهای منطقه تشکیل شده‌ است، برای حل چالش‌ها نقش اساسی را در منطقه بازی می‌کند؛ در صورتی که این کشورها اهداف مشترکی را در منطقه دنبال کنند.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

صادق شینواری، کارشناس مسائل امنیتی، نیز در این باره می‌گوید: «هدف سازمان همکاری شانگهای مدغم‌کردن افغانستان به این سازمان و رفع نگرانی‌های اعضای این سازمان از فعالیت‌های هراس‌افکنانه در افغانستان است.»

امارت اسلامی تا کنون در پیوند به اظهارات مطرح‌شده در باره‌ی افغانستان در نشست وزیران امور خارجه‌ی کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای، ابرازنظری نکرده‌ است و سخن‌گویان این حکومت در این باره به پرسش سلام‌وطندار نیز پاسخ نداده اند.

گفتنی است که در نشست روز گذشته‌ی وزیران امور خارجه‌ی سازمان همکاری شانگهای در کنار مسئله‌ی افغانستان، در باره‌ی تحولات خاورمیانه و تعیین دبیرکل جدید برای این سازمان نیز بحث شده‌ است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: