سران کشورهای عضو سازمان هم‌کاری‌ شانگهای، در نشست روز گذشته‌ی ‌شان که به گونه‌ی مجازی به میزبانی هند برگزار شد، بر جلوگیری از گسترش گروه‌های هراس‌افکن در افغانستان، قاچاق مواد مخدر، تشکیل حکومت فراگیر، رعایت حقوق بشر و تداوم کمک‌های انسان‌دوستانه با افغانستان، تأکید کردند.

سازمان هم‌کاری شانگهای که افغانستان نیز عضو ناظر این سازمان است؛ اما از نزدیک به دو سال به ‌این سو به دلیل نداشتن حکومت مشروع از اشتراک در نشست‌های آن محروم مانده و بارها از وضعیت افغانستان به ویژه از تهدیدات هراس‌افکنی در افغانستان، اظهار نگرانی کرده ‌است.

وزارت امور خارجه‌ی افغانستان در واکنش به نگرانی‌های تازه‌ی سازمان هم‌کاری‌ شانگهای که در نشست روز گذشته‌ی آن مطرح شد، خواهان زمینه‌سازی اشتراک این حکومت در نشست‌های این سازمان شد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

وزارت امور خارجه‌ی افغانستان، در اعلامیه‌اش تأکید کرده است که حضورنداشتن حکومت امارت اسلامی در نشست‌های سازمان هم‌کاری‌ شانگهای، می‌تواند در برابر رسیدگی به نگرانی‌های موجود مشکل ایجاد کند.

در بخشی از اعلامیه‌ی وزارت خارجه آمده‌ است: «امارت اسلامی افغانستان از برگزاری چنین نشست‌ها در راستای ایجاد هم‌آهنگی بهتر به‌ منظور تأمین امنیت منطقه و توسعه‌ی هم‌کاری‌ها استقبال می‌کند و اشتراک افغانستان در چنین نشست‌ها را (که عضویت ناظر آن را دارد) حق مسلم خویش دانسته و عدم حضور در چنین نشست‌ها را مانعی در برابر هم‌آهنگی همه‌جانبه برای جلوگیری از ناامنی و منع قاچاق مواد مخدر؛ کمک‌رسانی بشردوستانه؛ تعمیل پروژه‌های زیربنایی؛ تسهیلات، هم‌کاری و اطمینان دوجانبه برای اتصال اقتصادی منطقه می‌داند.»

با این حال، شماری از آگاهان نیز تأکید دارند که اشتراک امارت اسلامی در این گونه نشست‌ها، می‌تواند زمینه‌ساز حل مسائل و نگرانی‌های کشورهای منطقه از افغانستان شود.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

سیدضیا حسینی، آگاه مسائل سیاسی، در این باره می‌گوید: «در صورتی که افغانستان در این گونه نشست‌ها اشتراک کرده باشد، می‌تواند مؤثریت داشته باشد؛ اما اگر در غیاب حکومت افغانستان باشد، خیلی وقت‌ها به جای فرصت‌ها، چالش‌هایی به وجود می‌آورد.»

گفتنی است که نمایندگانی در برخی نشست‌های جهانی پیرامون افغانستان در نزدیک به دو سال گذشته از نشانی امارت اسلامی اشتراک کرده بودند؛ اما این نشست‌ها نیز نتیجه‌ی عملی و مطلوبی به دنبال نداشته‌ است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: