هشتمین جشنواره‌ی ملی «گل زعفران» در هرات برگزار شد. این جشنواره، امروز (پنج‌شنبه، ۲۵ عقرب) در صحن ریاست زراعت، آبیاری و مالداری هرات با حضورداشت مسئولان و بازرگانان این ولایت در ۴۰ غرفه برگزار شده است.

مسئولان ریاست زراعت، آبیاری و مالداری هرات، در این جشنواره می‌‌گویند امسال پیش‌بینی شده است که حدود ۳۰ هزار تُن زعفران در این ولایت برداشت خواهد شد.

پیرمحمد حلیمی، رییس زراعت هرات، می‌گوید که آنان سال گذشته حدود ۲۰ هزار تُن زعفران به دست آورده بودند و امسال پیش‌بینی شده است که فرآورده‌های زعفران به حدود ۳۰ هزار تُن خواهد رسید. به گفته‌ی او، هم‌اکنون ۲۰ هزار کشاورز در این ولایت سرگرم کشت زعفران اند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

رییس زراعت هرات، می‌افزاید که ساحات زیر کشت زعفران در این ولایت را از هفت هزار هکتار به هشت هزار هکتار زمین افزایش دادند تا بتوانند فرآورده‌های زعفران بیش‌تر به دست بیاورند.

مسئولان ریاست زراعت هرات، می‌افزایند که آنان تلاش کردند کشاورزان این ولایت به جای کشت مواد مخدر، زعفران و دیگر فرآورده‌های کشاورزی را جایگزین کنند تا کشاورزان «درآمد حلال» داشته باشند.

از سویی هم، شماری از زعفران‌کاران هرات که در این جشنواره شرکت کرده اند، می‌گویند که هرچند امسال سردی هوا و تغییرات آب‌و‌هوایی بر تولیدات آنان تأثیرات منفی گذاشته؛ اما با آن هم میزان برداشت آنان قناعت‌بخش بوده است.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

آنان، از حکومت سرپرست و بازرگانان افغان، می‌خواهند که زعفران‌کاران و کشاورزان را مورد پشتیبانی و تشویق قرار دهند تا آنان بتوانند از زمین‌های خود سالانه زعفران بیش‌تری برداشت کنند.

زعفران هرات از شهرت جهانی برخوردار است و به گفته‌ی مسئولان و زعفران‌کاران این ولایت، امسال بهای آن نسبت به سال‌های پیش بهتر است و باید هر کیلوگرام این محصول در بازارهای جهانی میان ۷۰ تا ۹۰ هزار افغانی فروخته شود.

به گفته‌ی مسئولان ریاست زراعت هرات، زعفران هرات سالانه به کشورهای مختلف از جمله هند، پاکستان، کشورهای اروپایی و عربی صادر می‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: