‌هفتمین جشن‌واره‌ی ملی گل زعفران، به هدف بازاریابی بیش‌تر و یافتن راه‌کارهای بهتری برای فروش آن، با حضور کشاورزان، شرکت‌های صادرکننده و مسئولان محلی، در هرات برگزار شد.

مسئولان و کشاورزان در این جشن‌واره، از افرایش فرآورده‌های زعفران خبر می‌دهند و می‌گویند که برداشت آن در مقایسه با سال گذشته، دو برابر شده است.

بشیراحمد احمدی، آمر زراعت ریاست زراعت، آبیاری و مالداری هرات، می‌گوید: «امسال حدود هفت هزار هکتار زمین زیر کاشت زعفران داریم. امسال که پیش‌بینی می‌کنیم، ان‌شاءالله بیش از ۲۰ تُن برداشت خواهیم داشت. یک کیلوگرام زعفران، زعفران سوپرنگین یا زعفران خوب، ۱۰۰ هزار تا ۱۱۰ هزار افغانی در بازار هرات خرید‌وفروش می‌شود.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

از سویی هم، شماری از کشاورزان در این جشن‌واره، می‌گویند که با توجه به افزایش میزان تولید زعفران، حکومت باید زمینه‌ی صادرات این محصول به بیرون از کشور را فراهم کند.

در همین حال، پیرمحمد حلیمی، رییس زراعت، آبیاری و مالداری هرات، در این جشن‌واره روآوردن کشاورزان از کاشت مواد مخدر به زعفران را، دلیل افزایش برداشت آن می‌داند و می‌گوید که تلاش می‌شود زمینه‌ی صادرات آن نیز به بیرون از کشور مهیا شود.

او می‌افزاید: «دلیل اولش این است که زعفران قیمتش بالا رفته و دوم این است که مردم کاشت تریاک و چرس را ترک کردند و متوجه به زعفران شدند. هنوز هم امید است که سال آینده تولیدات ما به بیش از ۴۰ تُن هم برسد و مردم همه متوجه کاشت زعفران شده اند.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

بر اساس گفته‌های مسئولان ریاست زراعت هرات، زعفران بیش‌تر در ولسوالی‌های پشتون‌زرغون، غوریان، زنده‌جان، انجیل، کهسان و گذره‌ی این ولایت، کاشت می‌شود.

به گفته‌ی آن‌ها، هم‌زمان با فصل برداشت گل زعفران، بیش از ۲۰ هزار خانواده در هرات سرگرم کار شده اند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: