فریداحمد احدی، یکی از زعفران‌کاران و تاجران زعفران در هرات است. او می‌گوید که گسترش ویروس کرونا و توقف پروازهای بین‌المللی سبب شده است تا بهای پیاز زعفران در این ولایت نسبت به سال‌های پیش کاهش یابد.

فریداحمد می‌افزاید، «مشتری‌هایی که ما در کشورهای خارجی داریم از ما تقاضای زعفران دارند؛ ولی متأسفانه پروازها نیست و نه ما می‌توانیم زعفران برای آنان روان کنیم و نه هم سیستم بانکداری وجود دارد که آنان پس بتوانند پول ما را به ما روان کنند.»

تنها فریداحمد نیست که از کاهش بهای پیاز زعفران در هرات ابراز نگرانی می‌کند. عبدالوکیل اکبری، از دیگر زعفران‌کاران این ولایت نیز می‌گوید، تحولات پسین، توقف پرواز‌های بین‌المللی و نیز نبود آب از عامل‌هایی‌اند که روی کاروبار آنان اثر منفی گذاشته است.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

در همین حال، شماری از تاجران زعفران در هرات می‌گویند که بهای هر کیلوگرام زعفران ام‌سال نسبت به سا‌ل‌های پیش از ۷۰ هزار افغانی به ۲۵ هزار افغانی کاهش یافته است و آنان میلیون‌ها افغانی زیان کرده‌اند. آنان از مسئولان امارت اسلامی می‌خواهند که زمینۀ تجارت پیاز زعفران را برای آنان فراهم کنند.

سیدعبدالواحد سادات،‌ معاون اتحادیۀ ملی زعفران‌کاران هرات نیز وضعیت زعفران را در این ولایت خوب نمی‌داند. «وضعیت زعفران که با شما صحبت می‌کنم و تا یک ماه دیگر به برداشت گل زعفران مانده، وضعیت خوبی ندارد. فعلاً زعفران از ۲۵ هزار تا ۳۵ هزار افغانی در داخل هرات خریدوفروش می‌شود.»

با این حال، سیدشیراحمد عمار مهاجر، معاون والی هرات می‌گوید که تلاش دارند زمینۀ تجارت زعفران را در این ولایت بیش‌تر فراهم کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

براساس معلومات ریاست زراعت و مالداری هرات، سال گذشته از ۸ هزار هکتار زمین زیر کشت زعفران در این ولایت، ۲۰ تُن حاصل برداشت شده بود. دیده شود که ام‌سال زعفران‌کاران به دلیل‌های مختلف چون نبود آب چه ‌مقدار حاصل برداشت خواهند کرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: