امروز شنبه، بیست‌وپنجم سرطان، بهای یک لیتر تیل دیزل در شهر کابل به ۱۲۷ افغانی و بهای یک لیتر تیل پترول به ۹۵ افغانی رسیده‌ است. بهای روزافزون تیل در کشور، سبب شکایت شهروندان کابل، به‌ویژه راننده‌گان و کسانی که در این بخش به‌طور مستقیم فعالیت دارند، شده‌ است.

نجیب‌الله که نزدیک به ۲۰ سال می‌شود در شهر کابل تیل‌فروشی می‌کند، میزان افزایش بهای تیل را بی‌پیشینه و نگران‌کننده می‌داند. او تأکید می‌کند که در صورت ادامۀ این وضعیت، شمار کارمندانش را کاهش خواهد داد.

او می‌افزاید: «حالا تقریباً ۵۰ درصد مردم موتر خود را ایستاد کرده‌اند، فروشات کم شده است و در این چند ماه بعضاً نقص می‌کنیم. اگر این وضعیت ادامه یابد، پلان دارم کارمندهای خود را کم کنم.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

از سویی هم، سیدنجیب‌الله، رانندۀ موترهای شهری در کابل، نیز از افزایش بهای تیل در بازار شکایت دارد و می‌گوید که این وضعیت تأثیر جدی بر زنده‌گی و کار و فعالیتش داشته ‌است.

او می‌افزاید: «سه یا چهار دوست ما موترهای خود را فروختند و بی‌کار شدند. اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، مجبور هستم من خودم نیز موتر را ایستاد کنم، با این وضعیت و با راننده‌گی روزگار پیش برده نمی‌شود.»

در همین حال، مسئولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، علت افزایش بهای تیل در کشور را، وجود مشکلات در گمرک‌ها عنوان می‌کنند. خان‌جان الکوزی، عضو هیأت مدیرۀ اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، تأکید می‌کند تا زمانی که مشکل بررسی استاندارد تیل وراداتی در گمرک‌ها حل نشود، بهای تیل کاهش نخواهد یافت.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این در حالی‌ست که در این اواخر گزارش‌ها حاکی از کاهش بهای تیل در جهان است؛ اما در بازارهای افغانستان این تغییرات تاکنون دیده نمی‌شود. وزارت صنعت و تجارت در این باره می‌گوید که تاکنون تیل با بهای ارزان در افغانستان وارد نشده است.

جواد دبیر، مسئول بخش رسانه‌های وزارت صنعت و تجارت، به سلام‎وطندار می‌گوید: «تیل با قیمت ارزان‌تر هنوز از سوی تجار ما به افغانستان رسانیده نشده است، تلاش‌ها برای رفع این مشکلات جریان دارد، ما می‌کوشیم مشکلات بهای تیل به‌طور استراتژیک حل شود.»

لازم به یادآوری‌ست که به‌دلیل مشکلات سیاسی جاری در جهان و جنگ در اوکراین، در ماه‌های پسین بازار تیل در سراسر جهان با چالش روبه‌رو شده‌ است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: