مسئولان شورای عالی مصالحۀ ملی وضعیت کنونی کشور را پیچیده و حساس عنوان می‌کنند و می‌گویند، در وضعیتی ‌که جنگ در افغانستان از مردم قربانی می‌گیرد؛ اما عوامل و انگیزۀ آن هنوز روشن نیست.

عطاءالرحمان سلیم، معاون شورای عالی مصالحۀ ملی که امروز در نشست ملی جوانان برای صلح صحبت می‌کرد، می‌گوید که دلیل‌های ناروشنی پشت پردۀ جنگ و صلح افغانستان وجود دارد. به گفتۀ او، در حالی ‌که جنگ افزایش یافته؛ اما کنترل این وضعیت از اختیار مردم افغانستان بیرون شده است.

معاون شورای عالی مصالحۀ ملی می‌افزاید: «علل و انگیزه‌هایی عقب این صحنه‌ها است که از مردم افغانستان و انظار عامه پوشیده است. مهارکردن جنگ در افغانستان در اختیار خود افغان‌ها نیست و رسیدن به صلح از حیطۀ قدرت خود افغان‌ها بیرون است.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

معاون شورای عالی مصالحۀ ملی نیز می‌گوید، تا زمانی ‌که طالبان حاضر به حل اختلاف‌ها از راه گفت‌وگو نشوند، تلاش دولت افغانستان برای برقراری صلح بی‌نتیجه خواهد بود.

در همین حال، دکتر عالمه، معین حقوق بشر و جامعۀ مدنی وزارت دولت در امور صلح با انتقاد از سکوت کشورهای منطقه در برابر وضعیت جاری کشور می‌گوید که جهان و کشورهای منطقه در برابر مسالۀ جنگ و صلح افغانستان موقف روشنی ندارند و بیش‌تر این کشورها به‌دنبال منافع خویش‌اند.

بانو عالمه می‌افزاید که سیاست‌‌های ناروشن آمریکا سبب تقویت گروه طالبان در افغانستان شده است. «۲۰ سال انقطاعی که رخ داد و دورۀ طالب حاکم شد، این همه از بی‌توجهی و بی‌مسئولیتی خود ما بود و بار دیگر نمی‌خواهیم که تکرار شود و از سوی دیگر جهان هم گاه‌گاهی با افغانستان صادق نیست.»

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

نگرانی‌ها از وضعیت کشور در حالی‌ست که جنگ در شماری از ولایت‌های کشور ادامه دارد و هنوز روشن نیست که این وضعیت به کجا خواهد انجامید. در کنار جنگ، گفت‌وگوهای صلح میان هیأت‌های دولت افغانستان و گروه طالبان امروز در دوحه، پایتخت قطر آغاز و از سر گرفته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: