پس از سال‌ها انتظار، سرانجام مسئولان محلی غور کار ساخت شاه‌راه غور_هرات را با کمک مالی قشرهای مختلف این ولایت، روز چهارشنبه، ۲۶ دلو، با حضورداشت ده‌ها تن در منطقه‌ی «دره‌ی تخت» این ولایت آغاز کردند.

احمدشاه دین‌دوست، والی غور، می‌گوید که آنان در هم‌آهنگی و پشتیبانی مردم، کار ساخت شاه‌راه غور_هرات را آغاز کرده‌ اند و تلاش می‌کنند که بتوانند تمام این شاه‌راه را آسفالت کنند و مردم را از مشکلات نجات دهند.

والی غور می‌‌افزاید: «تصمیم نهایی ما همین است که مکمل شاه‌راه غور_هرات را آسفالت کنیم؛ اما اکنون ما با شرکتی که قرارداد کرده‌ایم، ۱۵ کیلومتر پخته است؛ چون جاده‌ی خامه در این منطقه نتیجه نمی‌دهد. تا زمانی که جاده پخته نشود، این مردم آسوده نمی‌شوند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

احمدشاه دین‌دوست، تأکید می‌کند که آنان کار ساخت این شاه‌راه را از منطقه‌ی «دره‌ی تخت» آغاز کرده‌ اند و به سمت ولایت غور ادامه می‌دهند. مسئولان محلی غور، برای ساخت شاه‌راه غور_هرات از مردم به قدر توان شان پول درخواست کرده اند تا خود شان برای خود جاده بسازند.

از سویی هم، محمدنبی احمدی، رییس زراعت و عضو کمیته‌ی جمع‌آوری پول برای ساخت شاه‌راه غور_هرات، می‌گوید که تمام کارمندان نظامی و غیرنظامی حاضر شده اند که یک یا چند ماه معاش خود را در این راه هزینه کنند و نیز از هر خانواده مبلغ ۱۰۰۰ افغانی جمع‌آوری می‌شود.

آقای احمدی، می‌‌افزاید: «ملت غور خودجوش حاضر شدند که در ساخت شاه‌راه کمک کنند، هر فامیل ۱۰۰۰ افغانی یا در حد توان شان پول کمک می‌کنند که در آن هیچ اجباری وجود ندارد و هم‌چنان تمام کارمندان دولتی تصمیم گرفتند که یک تا چهار ماه معاش خود را به خاطر ساخت این شاه‌راه بپردازند.»

مسئولان محلی غور، هم‌چنان از مسئولان محلی و مرکزی خواستند که باشندگان این ولایت را در ساخت شاه‌راه غور_هرات هم‌کاری کنند تا مشکلات مردم از میان برداشته شود.

با این حال، شماری از رانندگان و باشندگان غور ساخت شاه‌راه غور_هرات را یک نیاز اساسی عنوان می‌کنند و می‌گویند که آنان با مشکلات بسیاری از این مسیر رفت‌وآمد می‌کنند و با ساخت این شاه‌راه، مشکلات آنان رفع می‌شود.

وکیل‌احمد، یکی از رانندگان که بیش از ۱۶ سال می‌شود در مسیر شاه‌راه غور_هرات کار می‌کند، می‌گوید: «ما و مردم ما با مشکلات زیادی رفت‌وآمد می‌کنیم. موترهای ما چپه شده است و تلفات داده‌ایم، امروز که می‌بینم شاه‌راه جور شده، خیلی خوش‌حال شدم. هرچند ما قبلاً هم کمک کرده‌ایم، باز هم به خاطری که سرک ما جور شود، کمک می‌کنیم.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

نثاراحمد انصار، یکی از باشندگان غور، نیز می‌گوید که آنان و رانندگان با صدها مشکل از این مسیر رفت‌وآمد می‌کنند و با آسفالت این شاه‌راه، در کنار رفع مشکلات مردم هم‌چنان بهای مواد اولیه در بازارهای این ولایت کاهش می‌یابد.

باشندگان غور نیز می‌گویند که آنان آماده اند تا در ساخت شاه‌راه غور_هرات بیش‌تر از ۱۰۰۰ افغانی کمک مالی کنند. شاه‌راه غور_هرات که بخشی از شاه‌راه مرکزی افغانستان است، سال‌ها می‌شود که به دلیل بی‌توجهی مسئولان حکومت‌های گذشته دست‌نخورده باقی مانده است.

کار ساخت و آسفالت این شاه‌راه را مسئولان محلی غور در حالی با کمک قشرهای مختلف این ولایت آغاز کرده اند که باشندگان آن تمام مواد اولیه‌ی مورد نیاز شان را از همین مسیر تهیه می‌کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: