یک سال پیش زمانی که تنش‌ها میان نیروهای امنیتی دولت پیشین و امارت اسلامی وجود داشت، پُل منطقۀ «کمینج» و بخش‌هایی از شاهراه غور_هرات تخریب و رفت‌وآمد موترهای مسافربری و باربری در این مسیر، قطع شد. اما با روی‌کارآمدن امارت اسلامی تلاش‌ها برای بازسازی این شاهراه و پُل منطقۀ «کمینج» آغاز شده است.

شماری از راننده‌گان شاهراه غور_هرات می‌گویند که مسئولان امارت اسلامی برای ترمیم پُل و بخش‌های تخریب‌شدۀ این مسیر از هر موتر مسافربری و باربری از ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ افغانی پول جمع‌آوری کرده‌اند.

جریان کار بازسازی بخش‌هایی از شاهراه غور_هرات

سیدولی، یک تن از راننده‌گان شاهراه غور_هرات، می‌گوید: «از ما موتر یک هزار افغانی گرفتند؛ ولی اگر از ما دو یا سه هزار افغانی هم می‌گرفتند، ما حاضر بودیم بپردازیم، به‌خاطری که شاهراه را بازسازی کردند، حالا خیلی سهولت شده است و اگر از بند بایند ما می‌رفتیم، حالا برف است و زمستان، هیچ امکان نداشت. این راه هم نزدیک است و به ما سهولت هم است.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

سراج‌الدین، یک تن دیگر از راننده‌گان شاهراه غور_هرات، نیز می‌گوید: «از موترهای کلان/باربری از هر موتر ده هزار افغانی پول گرفتند و گفتند که ما شاهراه غور_هرات را بازسازی می‌کنیم، مهم‌ترین پُل است که از این پُل با مشکل می‌شود رفت و هنوز ترمیم نشده است.»

شماری از مسافران و مسئولان شرکت‌های مسافربری شاهراه غور_هرات، از این اقدام مسئولان امارت اسلامی ابراز قدردانی می‌کنند و می‌گویند که با ترمیم این شاهراه و پُل منطقۀ «کمینج»، سهولت‌های بسیاری به آنان به‌میان آمده است.

ترمیم پُل منطقۀ «کمینج» پس از تخریب

احمد، از مسافران شاهراه غور_هرات، می‌گوید: «ما خیلی از این کارها خوش‌بین هستیم که امارت اسلامی این کارها را بکند. بعضی جاها کار شده و پُل هنوز خراب است و باید ترمیم شود و جاهایی که لازم دارد، هم کار کنند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، عبدالحی زعیم، رئیس اطلاعات و فرهنگ غور، می‌گوید که مسئولان امارت اسلامی با پشتی‌بانی مالی راننده‌گان و ریاست فواید عامۀ این ولایت توانسته‌اند بیش از چهارونیم میلیون افغانی را جمع‌آوری و برای بازسازی پُل منطقۀ «کمینج» و بخش‌های تخریب‌شدۀ شاهراه غور_هرات استفاده کنند.

تخریب پُل منطقۀ «کمینج»

به گفتۀ رئیس اطلاعات و فرهنگ غور، تنها دوونیم میلیون افغانی کار بازسازی هزینه برداشته که از سوی ریاست فواید عامۀ این ولایت پرداخت شده است.

پُل منطقۀ «کمینج» در مسیر شاهراه غور_هرات و در درۀ جام موقعیت دارد. پیش از این، موترهای مسافربری و باربری با مشکلات بسیار از مسیر بند «بایند» که فاصلۀ بسیاری دارد، رفت‌وآمد می‌کردند.

تخریب پُل منطقۀ «کمینج»

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: