شماری از صنعت‌کاران و خوش‌نویسان صنعت خوش‌نویسی روی «کاشی‌های سنتی» در هرات، با ابراز نگرانی از سردی بازار کار شان می‌گویند که هم‌اکنون این کار مانند گذشته رونقِ خوبی ندارد. آنان، خواهان پشتیبانی حکومت سرپرست از این صنعت اند.

میراحمد صبری هروی، مرد ۷۰ساله‌ای که بیش از ۵۰ بهار عمرش را صرف صنعت خوش‌نویسی روی کاشی‌های سنتی کرده است، با ایجاد کارگاهی تلاش دارد این صنعت را زنده نگه‌ دارد.

هروی به سلام‌وطندار می‌گوید: «در این زمینه چون در افغانستان تقریباً ۴۵ سال جنگ بوده، تمام زیرساخت‌های هنری ما از نظر تبلیغاتی از بین رفته است. ما نیاز به این داریم که باید یک حمایت اساسی از طرف دولت فعلی افغانستان و آیندگان شویم. در عین حال، نخبگان علمی ما، کسانی که حداقل می‌توانند موفق باشند، می‌توانند کار کنند و بیایند روی هنر سرمایه‌گذاری کنند.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

در همین حال، برخی از صنعت‌کاران و خوش‌نویسان در هرات، می‌گویند که در دوره‌ی جمهوری، دانش‌آموزان زیادی به شمول پسران و دختران در کارگاه‌ها سرگرم فراگیری آموزش این هنر بودند؛ اما اکنون به علت نبود بازار و آینده‌ی ناروشن این صنعت، جوانان از فراگیری آموزش این هنر دل‌سرد شده اند.

میراحمد صبری هروی، می‌گوید: «من پیش از حکومت امارت اسلامی زیاد شاگرد داشتم؛ حدود ۲۵ تا ۳۰ شاگرد دختر و چند تا پسر را خطاطی درس دادم. فعلاً شاگردانم محدود هستند؛ چهار یا پنج تا شاگرد دارم. وقتی می‌توانیم شاگردهای زیادی تربیت کنیم که شاگرد ما به آینده‌ امیدوار باشد که از این هنر حمایت جدی می‌شود.»

رفیع‌الله، یک تن از صنعت‌کاران صنعت خوش‌نویسی روی کاشی‌های سنتی، نیز می‌گوید: «آرزوی ما این است که ما این هنر را تنها در همین کارگاه اکتفا نکنیم؛ بل ما این هنر را به تمام ولایت‌های افغانستان گسترش بدهیم و این هنر را زنده کنیم.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

از سویی هم، مسئولان محلی در هرات، با مهم‌خواندن صنعت خوش‌نویسی روی کاشی‌های سنتی می‌گویند که برای زنده‌نگه‌داشتن این هنر و انتقال آن از یک نسل به نسلی دیگر، تلاش خواهند کرد.

حمیدالله غیاثی، آمر فرهنگ و هنر ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات، به سلام‌وطندار می‌گوید: «در بخش آبدات تاریخی، ریاست اطلاعات و فرهنگ تعدادی از هنرمندان هنر کاشی‌سازی و هم‌چنین خطوط روی کاشی مشغول می‌باشند و منحیث کارمند در کارخانه‌ی کاشی‌سازی واقع جامع بزرگ ایفای وظیفه می‌کنند.»

خوش‌نویسی روی کاشی‌های سنتی، یکی از صنعت‌هایی ا‌ست که در هرات پیشینه‌ی دیرینه‌ای دارد؛ اما بر بنیاد گفته‌ها‌ی شماری از صنعت‌کاران این هنر، در این اواخر به علت تولید و واردکردن کاشی‌های صنعتی در هرات، بازار کار آنان با رکود روبه‌رو شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: