با فرارسیدن عید فطر، باشنده‌گان کابل می‌گویند که توانایی خرید اجناس به‌ویژه میوه‌های خشک را ندارند. به گفتۀ آنان، بحران اقتصادی و فقر سبب شده است که برای بزرگ‌داشت از عید آماده‌گی چندانی نگیرند.

بازار مندوی شهر کابل که به‌دلیل ارزان‌بودن بهای مواد، از مکان‌های پُر رفت‌وآمد به‌شمار می‌رود، اکنون باشنده‌گان روایت دیگری از آن دارند. به گفتۀ آنان، بهای میوۀ خشک، مواد خوراکی و دیگر اجناس نسبت به هر زمان دیگری افزایش یافته است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

باشنده‌گان کابل می‌افزایند که بحران اقتصادی، شهروندان را در وضعیت بدی قرار داده و این امر توانایی مردم برای خریداری را کاهش داده است.

عبیدالله، یک تن از باشنده‌گان کابل که برای خرید میوۀ خشک به بازار مندوی آمده است، می‌گوید: «خریدوفروش بسیار کم شده، اقتصاد مردم بسیار پایین آمده، کاروبار ما هم خیلی ضعیف شده است. در این شب‌وروزهای عید مردم پول ندارند تا خرید کنند. سابق مردم پول و وظیفه داشتند و می‌توانستند خریداری و مشکل خود را حل کنند.»

بصیراحمد، یک تن دیگر از باشنده‌گان کابل نیز می‌گوید که کنترل‌نشدن بازارها از سوی نهادهای مسئول، به افزایش بهای اجناس و میوۀ خشک انجامیده و توانایی مردم برای خریداری را نیز پایین آورده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

با آن‌که باشنده‌گان کابل امارت اسلامی و شهرداری کابل را به کنترل‌نکردن بازارها متهم می‌کنند؛ اما مسئولان شهرداری کابل تأکید می‌کنند که نرخ‌نامۀ جدید از سوی این نهاد روی‌دست گرفته شده و قرار است به فروشنده‌ها توزیع شود.

تسلط امارت اسلامی بر افغانستان تأثیرهای بسیاری بر زنده‌گی مردم گذاشته است؛ طوری ‌که افزون بر وضع محدودیت‌ها بر آموزش و کار زنان، دامنۀ فقر و بی‌کاری نیز گسترش یافته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: