مسئولان وزارت صحت عامه، می‌گویند که کارزار تطبیق واکسین ضد بیماری فلج کودکان (پولیو)، در پنج ولایت شمالی آغاز شده است. این کارزار که امروز در بلخ، جوزجان، سمنگان، فاریاب و سرپل آغاز شده، برای چهار روز ادامه خواهد یافت و در آن، یک میلیون و ۴۰۰ هزار کودک زیر پنج سال واکسین دریافت خواهند کرد.

نیک‌ولی‌ شاه مؤمن، مسئول بخش پولیوی وزارت صحت عامه، می‌گوید: «کمپاین واکسین ضدپولیو در ولایت‌های بلخ، سمنگان، جوزجان، فاریاب و سرپل، از امروز آغاز شده و تا ۳۱ آگست سال جاری میلادی، ادامه دارد که در حدود ۱.۴ میلیون کودک در این کمپاین واکسین می‌شوند.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

هم‌زمان با این، شماری از خانواده‌ها در جوزجان و بلخ که کودکان شان را در ساعت‌های نخست تطبیق این کارزار، واکسین کرده اند، می‌گویند که تطبیق واکسین ضدپولیو، می‌تواند کودکان شان را از فلج‌شدن دایمی نجات دهد.

الله‌داد، باشنده‌ی والسوالی «خواجه دوکوه» جوزجان، می‌گوید: «دخترم را که چهارساله است، امروز واکسین کردم. این واکسین در آینده طفلم را از بیماری‌ها به ویژه فلج‌شدن نگه می‌کند.»

عصمت‌الله، باشنده‌ی شهر مزارشریف، مرکز بلخ که دو کودکش را واکسین کرده است، از دیگر شهروندان می‌خواهد که آن‌ها نیز، کودکان شان را واکسین کنند. او می‌گوید: «وقتی واکسیناتوران پشت دروازه‌های خانه‌های شان می‌آیند، اجازه دهند که کودکان شان واکسین شوند؛ چون موضوع مهم است و کودکان را از بدبختی فلج‌شدن نجات می‌دهد.»

پس از پاکستان، افغانستان دومین کشوری است که بیماری فلج کودکان در آن تا اکنون به گونه‌ی کامل ریشه‌کن نشده و از آغاز سال روان میلادی به این سو، پنج مورد این بیماری در آن ثبت شده است.

در سوی دیگر، کمال‌شاه سید، مسئول بخش ارتباطات برنامه‌ی محو پولیوی صندوق پشتیبانی از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در افغانستان، می‌گوید که در شماری از ولسوالی‌های دوردست، خانواده‌ها به دلیل تبلیغ‌های منفی و بی‌توجهی به تطبیق واکسین ضدپولیو، کودکان شان را واکسین نمی‌کنند. او می‌افزاید: «ما تمام کوشش خود را می‌کنیم در ساحت‌هایی که فامیل‌هایی را در آن جا رد داریم، توسط مبلغان، رسانه‌ها و عالمان آگاهی‌دهی کنیم و کمپاین‌ها به صورت خوب تطبیق شود؛ چون اگر ما کمپاین خوب داشته باشیم، به زودی پولیو در افغانستان محو می‌شود.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در همین حال، پزشکان، می‌گویند که برای محو کامل بیماری فلج کودکان، نیاز است که آگاهی خانواده‌ها افزایش یابد تا تطبیق واکسین ضد این بیماری به کودکان شان را جدی بگیرند.

احمد جاوید ادیب شالیزی، متخصص داخله‌ی کودکان و نوزادان در شفاخانه‌ی «میوند»، می‌گوید: «پولیو یک خطر جدی است. وقتی طفل واکسین نشود، خطر افزایش این ویروس بسیار بلند می‌رود. برخی خانواده‌ها است که سرسختانه مخالف واکسین اند و فکر می‌کنند که این واکسین، عقیم می‌سازد و در آینده برای طفل مشکل ایجاد می‌کند که درست نیست و می‌تواند یک تهدید باشد.»

گفتنی است که هفته‌ی گذشته نیز، در کارزار تطبیق واکسین ضد بیماری فلج کودکان در ۲۸ ولایت، ۱۱ میلیون کودک زیر پنج سال واکسین دریافت کرده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: