محمدرضا، دست‌فروش در دشت‌برچی کابل که روز گذشته در نزدیکی محل رویداد حضور داشت، می‌گوید که «صدایی وحشت‌ناک بود. پس از صدا، ما مال‌های خود را ماندیم و رفتیم. تا نُه بجه‌ی شب کسی را به محل اجازه نمی‌دادند. سه چهار نفر زخمی را دیدم.»

محمدرضا که تنها چند قدم از محل انفجار دور بوده، هنوز ترس رویداد را با خود دارد. او، می‌گوید که از ناچاری به سر کارش برگشته؛ چون هر شب، باید لقمه‌نانی سر سفره ببرد و شکم زن و فرزندانش را سیر کند.

با این که ساعت‌ها از انفجار دیروز در نزدیکی محل کار رضا می‌گذرد، اما رد نگرانی از تکرار چنین رویدادی را به خوبی می‌توان در تن صدایش دنبال کرد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در دو انفجار جداگانه‌ی پی‌هم که نزدیک ۷ شام گذشته در ساحه‌ی «بهارسراب» و «پل‌خشک» دشت‌برچی کابل رخ داد، شماری از شهروندان زخم برداشته اند.

فرماندهی امنیه‌ی کابل گفته که در این انفجارها، پنج تن زخم برداشته است؛ اما، شماری از رسانه‌ها به نقل از منابع خود، گزارش داده اند که در این دو رویداد، ۱۶ تن زخم برداشته است.

انفجارهای روز گذشته در کنار زخمی‌گرفتن از شهروندان، برای شماری دیگر، مشکل‌ شنوایی به بار آورده است. شماری از دست‌فروشان که در نزدیکی محل رویداد بوده اند، می‌گویند که به دلیل صدای انفجار، هنوز هم نمی‌توانند درست بشنوند. حبیب‌الله، یکی از دست‌فروشان، می‌گوید: «پس از حمله نمی‌شنیدم؛ حالا هم درست نمی‌شنوم.» او با ناخوشی‌ای که از چهره‌اش پیداست، می‌گوید که به دلیل مشکل شنوایی که پس از انفجار دیروز برایش پیش آمده، امروز نتوانسته به گونه‌ی درست به کارش رسیدگی کند. «سودا کرده نمی‌تانستم؛ مردم سودا خریدن میایه، مه درست نمی‌شنوم و برای شان گفتم که پس از حادثه گوشم درست نمی‌شنوه.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

انفجارهای روز گذشته در دشت‌برچی، در حالی انجام می‌شود که در یک سال پسین، شهروندان هزاره‌ی افغانستان به گونه‌ی زنجیره‌ای مورد حمله‌‌های گروه‌های خشونت‌گرا قرار گرفته اند. پیش‌تر، دیدبان حقوق بشر با نشر گزارشی، گفته بود که از زمان روی‌کارآمدن امارت اسلامی در افغانستان، ۱۳ حمله‌ی هدف‌مند بر هزاره‌های افغانستان توسط داعش انجام شده و در سه حمله‌ی دیگر بر این گروه قومی نیز، داعش مرتبط دانسته شده که در ۷۰۰ کشته و زخمی به هم‌راه داشته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: