دیدبان حقوق بشر، امروز (سه‌شنبه، ۱۵ سنبله) با پخش گزارشی، گفته که شاخه‌ی خراسان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در افغانستان، هزاره‌ها و دیگر اقلیت‌های دینی را در مسجدها، مکتب‌ها و محل کار شان بارها هدف گرفته است.

دیدبان حقوق بشر در این گزارش افزوده که در یک سال گذشته پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی در افغانستان در آگست ۲۰۲۱، داعش مسئولیت ۱۳ حمله بر هزاره‌ها را برعهده گرفته و کم‌ازکم با سه حمله‌ی دیگر مرتبط دانسته شده‌ است. در این حمله‌ها، ۷۰۰ شهروند هزاره کشته و زخمی شده اند.

این نهاد، گفته است که به دلیل سرکوب روبه‌گسترش رسانه‌ها از سوی امارت اسلامی به ویژه در ولایت‌ها، احتمال دارد که حمله‌های بیش‌تری گزارش نشده باشد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

فرشته عباسی، پژوهش‌گر بخش افغانستان در دیدبان حقوق بشر، گفته است: «از زمان تسلط امارت اسلامی، جنگ‌جویان وابسته به داعش حمله‌های وحشیانه و متعددی را علیه اعضای جامعه‌ی هزاره؛ در حالی که به مکتب، سر کار یا نماز می‌رفتند، انجام داده ‌اند، بدون این که پاسخ جدی مقام‌های امارت اسلامی را در پی داشته باشد.»

دیدبان حقوق بشر، تأکید کرده است که امارت اسلامی، مسئولیت دارد تا از جوامع در معرض خطر محافظت و به قربانیان حمله‌ها و خانواده‌های آن‌ها کمک کند.

در ادامه‌ی گزارش دیدبان حقوق بشر، آمده که حمله‌های داعش بر هزاره‌ها و دیگر اقلیت‌های دینی، ناقض قوانین بشردوستانه‌ی بین‌المللی یا حقوق جنگ است که در افغانستان قابل اجرا است. این نهاد، تأکید کرده است که حمله‌های عمدی به غیرنظامیان، جنایت جنگی شمرده می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

دیدبان حقوق بشر افزوده است که چنین حمله‌هایی، فراتر از تلفات فوری انسانی، مشکلات اقتصادی دراز‌مدت، آسیب‌های پایدار جسمی و روانی و ایجاد مانع‌های تازه‌ای سر راه آموزش را، به هم‌راه دارد.

دیدبان حقوق بشر تأکید کرده است که مقام‌های امارت اسلامی، باید از اقلیت‌های در معرض خطر به شمول هزاره‌ها و شیعیان محافظت کنند و از حقوق آن‌ها مبنی بر دست‌رسی به آموزش و عبادت بدون ترس، اطمینان حاصل کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: