عاصم افتخاراحمد، سخنگوی وزارت امور خارجۀ پاکستان، گفته که هدف‌قراردادن جامعۀ هزاره و شیعه در افغانستان از طریق اقدامات هراس‌افگنانه یک نگرانی جدی‌ست.

سخنگوی وزارت امور خارجۀ پاکستان، امروز انفجارهای روز گذشته در مزارشریف، مرکز ولایت بلخ را به‌شدت نکوهش و با خانواده‌های قربانیان روی‌داد ابراز هم‌دردی کرده است.

در خبرنامه‌یی که از سوی وزارت امور خارجۀ پاکستان پخش شده، این حمله‌ها تلاشی برای برهم‌زدن صلح و ثبات در افغانستان عنوان شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در خبرنامه، وزارت امور خارجۀ پاکستان از جامعۀ جهانی خواسته است که تمام پشتی‌بانی‌ها و کمک‌های ممکن را به افغانستان در مبارزه با هراس‌افگنی و غلبه بر این چالش‌ها ارائه دهد.

در همین حال، سفارت ترکیه در کابل هم امروز با پخش خبرنامه‌یی انفجارهای روز گذشته در شهر مزارشریف را تقبیح و محکوم کرده است. سفارت ترکیه در کابل گفته این حمله‌های «غیرانسانی» را که در این اواخر افزایش یافته است، به‌شدت محکوم می‌کند.

حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان و عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی دولت پیشین، نیز این انفجارها را به شدیدترین الفاظ تقبیح و محکوم کرده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

کرزی در واکنش به این انفجارها، آن را «جنایت ضد بشری» خوانده و کار دشمنان صلح و آرامش مردم افغانستان و در تضاد با تمام اصول و ارزش‌های انسانی و اسلامی دانسته است.

گروه دولت اسلامی (داعش) مسئولیت دو انفجار پی‌هم شام گذشته در مربوطات حوزه‌های سوم و دهم امنیتی شهر مزارشریف را برعهده گرفته است. در نتیجۀ این انفجارها، ۹ غیرنظامی کشته و ۱۳ تن زخمی شدند.

پیش از این نیز مسئولیت بیش‌تر حمله‌ها و انفجارها علیه هزاره‌ها و شیعه‌ها در کابل، بلخ، کندز، کندهار و شماری دیگر از ولایت‌ها را، گروه داعش برعهده گرفته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: